logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

"Biała Sobota" za nami. Niesmak pozostał.

biala sobota 2015Pierwsza "Biała Sobota" w Gminie Kołbaskowo została zorganizowana 2 października 2010 roku przez stowarzyszenie  Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo i od tego momentu ma ona charakter cykliczny. W kolejnych latach  do  współorganizacji dołączyły sołectwo Przecław oraz gmina Kołbaskowo. Szósta edycja, tak jak ostatnie, miała się odbyć w budynku gimnazjum. Jednak  dyrekcja szkoły nie wyraziła zgody na udostępnienie placówki. Kiedy w sobotę o 9.00 rano  organizatorzy przyszli do gimnazjum zastali szkołę zamkniętą na głucho . Dzięki wsparciu pani dyrektor Beaty Bitel i pracowników Szkoły Podstawowej udało się ją szybko przenieść.

 

"Biała Sobota" ma na celu propagowanie profilaktyki zdrowotnej. W tym roku mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań laboratoryjnych oraz konsultacji z lekarzami - specjalistami. W pomieszczeniach szkolnych przyjmował dermatolog, ortopeda, pediatra, internista, chirurg naczyniowy oraz fizjoterapeuta.  Można było wykonać także badanie EKG, słuchu, sprawdzić poziom glukozy we krwi, cholesterolu oraz wykonać badanie kału na krew utajnioną.

W autobusach przed szkołą wykonywano RTG klatki piersiowej oraz badanie w kierunku osteoporozy. W przychodni przyjmował ginekolog. Pacjentki mogły wykonać badania cytologiczne i usg. W tym roku mammobus przyjechał dzień wcześniej. W piątek, 18 września mieszkanki gminy mogły wykonać  badania mammograficzne przy świetlicy w Kołbaskowie.

Na stoisku warsztatów terapii zajęciowej osób z upośledzeniem umysłowym z Polic można było zapoznać się z funkcjonowaniem placówki oraz nabyć prace  wykonane  przez ich podopiecznych. Straż Gminna wraz z Policją uczyła bezpieczeństwa na drodze oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. W Przecławiu porad udzielała także szkoła rodzenia, gdzie młode i przyszłe mamy mogły się skonsultować z ginekologiem, neonatologiem, doradcą laktacyjnym oraz pielęgniarką i trenerem szkoły rodzenia.

Równolegle z imprezą zdrowotną, zorganizowano  pchli targ, na którym dzieci mogły nabyć lub sprzedać zabawki i książki. W holu szkoły panie z klubu Decouforte poprowadziły kawiarenkę, oferując domowe wypieki i gorące napoje. Wielkie podziękowania należą się także firmie Viva Natura, która dostarczyła do kawiarenki zdrowe i pyszne soki owocowe. Dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na cele charytatywne.

Niestety w związku z wcześniejszymi informacjami o tym, że Biała Sobota odbywać się będzie w budynku gimnazjum, zrobiło się małe zamieszanie, gdyż wszyscy zainteresowani badaniami kierowali swe kroki do gimnazjum przysłowiowo "całując klamkę".  Pani dyrektor już 24 sierpnia otrzymała z urzędu gminy informację, o terminie Białej Soboty, jednak w ostatniej chwili Pani Edyta Majewska-Gargula uniemożliwiła nam dostęp do obiektu - mówi wójt Małgorzata Schwarz. Zmuszeni zostaliśmy do przeniesienia imprezy do Szkoły Podstawowej w Przecławiu. Szkoda, że z obiektu, który jest własnością gminy  w sobotę oraz popołudniami stoi zamknięty na klucz, mieszkańcy nie mogą z niego korzystać. Pani dyrektor nie ma do obiektu żadnego tytułu prawnego, stanowi on własność gminy i jest w jej zarządzie.
 
Do chwili zamknięcia artykułu, pomimo kontaktu z panią dyrektor gimnazjum, nie otrzymaliśmy jej oświadczenia w tej sprawie.           


  

Pin It