logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Gitara i flażolet - najprostszy sposób na muzykowanie

flazolet

 

W Zespole Szkół w Przecławiu dzieci mogą rozwijać swoje zdolności muzyczne grając na flażoletach, gitarach, dzwonkach chromatycznych i handchimesach - (dzwonkach ręcznych). Młodych instrumentalistów można będzie posłuchać 22 maja podczas III Gminnego Przeglądu Twórczości Artystycznej.

 

 

Flażolet, to dęty instrument melodyczny, metalowy, posiadający sześć otworów. Melodie zapisywane są w postaci czytelnej tabulatury- kropek- tuż pod zapisem nutowym. Grać na nim może każdy, kto potrafi liczyć do sześciu. Oprócz wspomnianej matematycznej umiejętności, młodzi muzycy muszą chcieć spędzać z flażoletem trochę czasu, również w domu. Bez ćwiczeń technicznych w zakrywaniu odpowiedniej ilości dziurek nie można przejść do odszyfrowywania rytmu, który daje kształt melodii.

Od dziesięciu lat, pod kierunkiem Pani Iwony Wierzbickiej, dzieci z przecławskiej szkoły uczą się grać na tym instrumencie. Jedne robią to z wielką przyjemnością i przy dużym wsparciu rodziców, inne z wielkim bólem. Te pierwsze reprezentują szkołę, dając koncerty i propagując grę na flażoletach w różnych miejscach naszego województwa. Do tej pory flażoleciści występowali przed nauczycielami muzyki podczas konferencji metodycznej w Przelewicach, dawali koncerty na Małej Scenie Amatora w Piwnicy przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Koncertowali w Stargardzie Szczecińskim, Gryfinie, Poznaniu, w szczecińskich szpitalach oraz w kościołach.

Od czterech lat, również pod kierunkiem Pani Iwony Wierzbickiej, uczniowie mają możliwość nauki gry na gitarze. Gitara, prosty instrument strunowy-szarpany, jest najlepszym przyjacielem młodzieży podczas biwaków, zielonych szkół, klasowych ognisk. Na lekcji muzyki każdy uczy się śpiewać repertuar turystyczno - harcerski, ale już tylko zapaleńcy podejmują swoiste wyzwanie i wybierają kółko gitarowe, na którym poznają podstawowe chwyty gitarowe, doskonalą uderzenia i rozwijają swoje zdolności muzyczne. Niektórzy z gitarzystów, już po rocznym kursie nauki gry na gitarze, potrafią bez pomocy nauczyciela akompaniować klasowym śpiewom. Do tej pory gitarzystów można było usłyszeć podczas szkolnych uroczystości, w naszym parafialnym kościele, w Zamku Książąt Pomorskich. W tym roku szkolnym repertuar grup gitarowych jest tak bogaty, że wystarczy do przeprowadzenia godzinnego koncertu. Utalentowanych flażolecistów i gitarzystów można będzie podziwiać już 22 maja, podczas III Gminnego Przeglądu Twórczości Artystycznej w Zespole Szkół w Przecławiu.

(car) "Puls Przecławia"

Pin It