logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Przecław jak zawsze pamięta !

przeclaw pamietaDziś, 1 sierpnia rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W całym kraju odbywają się patriotyczne uroczystości. O tym dniu pamiętała także młodzież z Przecławia. Przy drodze krajowej nr 13 pojawił się gigantyczny baner. Po drugiej stronie drogi przystrojono mural flagami. To już stały element obchodów tego dnia. Przecław pamięta !

 

 


Kilkunastometrowy transparent z napisem "Cześć i Chwała Bohaterom '44" obok biało-czerwonego symbolu Polski Walczącej pojawił się kolejny raz na murze dźwiękoszczelnym, który odgradza przecławskie osiedla od drogi krajowej. To jedna z pierwszych rzeczy, które widzą wjeżdżający do Polski od strony Kołbaskowa kierowcy.

Bardzo mi się podoba inicjatywa tych młodych ludzi - mówi Pani Lidia z Osiedla Bursztynowego. Ta niespodzianka bardzo mnie ucieszyła. Cała moja rodzina interesuje się Powstaniem Warszawskim. Podjechałam tu rowerem, aby córce zrobić specjalnie zdjęcie tego baneru. Rodzina właśnie pojechała do Warszawy, aby uczestniczyć w obchodach rocznicy.

Te i inne podobne działania patriotyczne, jak co roku podejmuje sołtys Przecławia wraz młodymi patriotami. Oprócz obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego świętują także Dzień Żołnierzy Wyklętych oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pamiętają także o każdej rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II oraz rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

W tym roku zebrała się nawet spora grupa młodzieży z Przecławia i okolic - mówi sołtys Wojciech Woźniak. Byliśmy dziś także w Szczecinie, najpierw na Placu Grunwaldzkim, potem przy Kaskadzie, teraz jedziemy jeszcze pod akademik na ul. Kordeckiego. Tam pod koniec dnia z zapalonych okien powstanie znak Polski Walczącej.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 o godzinie 17:00. Było największą podziemną akcją w czasie II wojny światowej. W czasie trwających 63 dni walk zginęło 16 tysięcy żołnierzy i 180 tysięcy cywilów. Drugie tyle trafiło do niewoli. Po kapitulacji powstańców Niemcy zrównali miasto z ziemią.

 

Pin It