logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Rosjanie znów zdobyli Szczecin.

bitwa oszczecin 2015W 70 rocznicę zakończenia walk na ziemi szczecińskiej w przygranicznym Rosówku odbyła się rekonstrukcja "Walki o Szczecin". To już trzecia impreza zorganizowana przez gminę Kołbaskowo dla miłośników militariów i nie tylko. Na polach obok toru motocrossowego odbył się wojskowy piknik oraz pokazy walk jakie odbyły się na terenie naszej gminy pod koniec wojny. Jak co roku nie było niespodzianek - wygrali Rosjanie, a Nimecy wycofali się na zachód.

 

 

W tym roku organizatorzy specjalnie do Rosówka ściągnęli replikę pantherturma. Jest to umocnione stanowisko artyleryjskie, które zadebiutowało pod koniec II Wojny Światowej. Na polach w Rosówku padł rekord frekwencji. W inscenizacji walk wzięło udział ponad 100 żołnierzy. Dopisała także publiczność - na polach pod granicą Polsko-Niemiecką bawiło się 3 tysiące widzów.

Inscenizacja pod tytułem "Ostatni Przyczółek Nad Odrą" nawiązywała do wydarzeń z końca kwietnia 1945 roku które odbyły się w odległości jednego kilometra od Rosówka, gdzie Armia Czerwona przełamała niemiecką linię obrony. Na potrzeby inscenizacji walk przyjechali nawet reprezentanci z Podkarpacia, którzy jechali ze swoim ekwipunkiem przez całą dobę. Nad przebiegiem walk czuwało Studio Historyczne "Huzar" oraz Stowarzyszenie "Pasje"

Oprócz rekonstrukcji wydarzeń można było także obejrzeć historyczny sprzęt wojskowy i stare samochody. Organizatorzy przygotowali także atrakcje dla dzieci i młodzieży. Starsi mogli postrzelać z wiatrówki i paintball'a a młodsi wziąć udział w "Dziecięcej Misji Komandosa"

 

 

 

Pin It