logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Ścieżka pieszo - rowerowa otwarta.

otwarcie szwarcowkiW pierwszy dzień wiosny otwarto nową ścieżkę pieszo-rowerową w gminie Kołbaskowo. Na mecie w Smętowicach wstęgę uroczyście przecięli Małgorzata Schwarz, Wójt Gminy Kołbaskowo oraz Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Nowo oddana trasa wiedzie od Przecławia przez Smętowice i Kołbaskowo do Rosówka. W przyszłości połączy się z niemieckim systemem dróg rowerowych i szklakiem Odra-Nysa.

 

 

W pierwszym dniu wiosny, pomimo zimna i deszczu, na przecławskim skateparku zebrało się około stu cyklistów, biegaczy i chodziarzy. Drugie tyle dołączyło na metę w Smętowicach z drugiej części gminy. Punktualnie o 13:00 przecięto wstęgę oraz ogłoszono wyniki konkursu na jej nazwę. Nie brakowało emocji i komentarzy.

W ogłoszonym konkursie wpłynęło wiele propozycji. Najciekawsze z nich wyróżniono drobnymi upominkami. Były to m.in. "Szlak Cysterski" - propozycja Barbary Tatko, "Kołbostrada" zgłoszona przez Elżbietę Knapik, "Szlak Gryfitów" Tadeusza Pietruszki i Macieja Polaka oraz "Szczęśliwa Trzynastka" którą zgłosili Jakub Janas i Anna Rajkiewicz. Wygrała "Szwarcówka" - zaproponowana przez Paulinę Kozyrę, której w nagrodę przypadł rower górski.

Większość komisji, niezależna od Pani Wójt, chciała tej nazwy i taka najbardziej im się spodobała - mówi Wojciech Woźniak. Bo jest czarna i prowadzi z Niemiec - takie było wytłumaczenie nazwy. Gwarantuję, że nie było żadnych nacisków ze strony Pani Schwarz.

Mieszkańcy zaproszeni zostali na Gospodarstwo Agroturystyczne, gdzie czekały gorące napoje i posiłek. W trakcie pikniku odbył się pokaz trailu rowerowego. Oprócz mieszkańców gminy, na pikniku obecni byli przedstawiciele gmin sąsiedzkich oraz władz samorządowych.

Decyzja o realizacji inwestycji budowy ścieżki wzdłuż drogi krajowej nr 13 podjęto przez władze gminy w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Wcześniej musieli oni dotąd pokonywać tę trasę jako piesi lub rowerzyści w niebezpiecznych warunkach. Dodatkowo, podobnie jak „Szlak Bielika”, nowa ścieżka zapewni także turystom „przelot” przez tereny Gminy Kołbaskowo w stronę Niemiec.

Budowa zrealizowana została w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Pin It