logo gif 10lat

Open menu

magnolia 2021

 reklama

Przecław uczcił Żołnierzy Wyklętych

odsloniecie muralaW przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzi mieszkańcy Przecławia i okolic zorganizowali turniej piłkarski. Zawody halowe odbyły się szkole podstawowej. Po imprezie piłkarze i kibice przeszli na drugą część miejscowości gdzie oficjalnie odsłonili patriotyczny mural.

 

 

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest od niedawna świętem państwowym obchodzonym 1 marca i poświęconym żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W tym dniu w wielu miastach całej Polski organizowane są uroczystości patriotyczne, biegi na różnych dystansach oraz zawody sportowe.

Na pomysł organizacji turnieju wpadliśmy razem z Jakubem Płuciennikiem - mówi Wojciech Woźniak, sołtys Przecławia. Nadarzyła się okazja aby uroczyście odsłonić mural nad którym pracowaliśmy od grudnia. Ma 30 metrów długości i 1,80 m. wysokości. Mam nadzieję, że skłoni on do refleksji wszystkich, którzy go zobaczą.

W turnieju piłkarskim zagrało kilka drużyn amatorskich i profesjonalnych. W sumie na parkiecie pojawiło się ich 16. Zwyciężyła "Brygada Śmierci", ale o wynik i wygraną do końca tutaj nie chodziło. Była to szczytna idea upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych oraz zaangażowanie młodych mieszkańców w kolejną inicjatywę patriotyczną.

Organizatorem turnieju i obchodów święta była organizacja "Przedmieście Przecław", Narodowe Siły Zbrojne oraz Gmina Kołbaskowo.

mural2

 

Fot. Łukasz Szełemej

Pin It