logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Podsumowanie wydarzeń 2014 roku

podsumowanie 2014Jak ten czas szybko leci. Rok 2014 już za nami. Przypomnijmy sobie co wydarzyło się w naszej okolicy w minionym roku. Na portalu pojawiło się 197 artykułów na różny temat. Oto kilkanaście najważniejszych i najchętniej przez Was czytanych.

 

 

 

 

STYCZEŃ 2014

 

22-final-wosp12 stycznia w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Mimo nie najlepszej pogody, mieszkańcy gminy licznie odwiedzili Szkołę Podstawową w Przecławiu. Odbyły się tam liczne występy artystyczne i aukcje. Całość wpływów ze sprzedaży i licytacji zasiliła konto orkiestry. A zebrano rekordową kwotę 23.000 zł !

 

 

 

turniej-rynkiewiczaW sobotę 18 stycznia w Przecławiu odbył się I Turniej Piłkarski Pamięci Macieja Rynkiewicza. W tym dniu w piłkę nożną zagrali koledzy z drużyny, zaprzyjaźnione kluby i znajomi "Rynia". Każdy chciał uczcić pamięć o zmarłym w zeszłym roku koledze. Wygrało Ehrle Dobra Szczecińska - ale tu do końca o wynik i o wygraną nie chodziło.

 

 

 

1-proc-dla-kubyOd stycznia do kwietnia zapraszaliśmy i namawialiśmy do przekazania 1% mieszkańcom naszej gminy - niepełnosprawnemu Kubie Kalinowskiemu z Kołbaskowa, Adasiowi z Przecławia oraz Patrycji ze Smolęcina. O tym, że warto pomagać przekonywaliśmy wielokrotnie. Jakość życia niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin bardzo się poprawiła.

 

 

 

 

LUTY 2014

 

linia-83Z początkiem lutego większość miejscowości gminnych została skomunikowana autobusami ZDiTM. To skutek nowego porozumienia do jakiego doszło między Szczecinem a Kołbaskowem. W ramach dodatkowej dotacji z budżetu gminy Kołbaskowo, szcześciński przewoźnik dojechał do Warnika, Bobolina, Karwowa i Smolęcina. Lista zmian i nowości w kursowaniu autobusów była bardzo duża.

 

 

Mariusz-Drzewiecki-W lutym mieszkaniec naszych osiedli uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. Zdarzenie miało miejsce w Przecławiu na trasie od "Wyspy Malucha" do "Mex Marketu". Samochód jechał podejrzanie, a kierowca dodatkowo popijał piwo z puszki. W trakcie późniejszych kontroli okazało się, że kierujący pojazdem, mieszkaniec Kołbaskowa, miał 2,4 promila we krwi oraz nie posiadał prawa jazdy. Kilka dni później z rąk Marszałka Zachodniopomorskiego oraz Komendanta Policji odebrał zasłużone gratulacje za wzorową postawę oraz nagrody.

 

polmotor-ustowoW Ustowie, w okolicach hotelu "Silver" rozpoczyła się budowa dwóch salonów samochodowych. Inwestorem jest "Polmotor", a wykonawcą robót - firma "Probud" ze Szczecina. Obok istniejących już w tej okolicy sześciu salonów samochodowych - otworzą się kolejne dwa. 

 

 

 

 

MARZEC 2014

 

plac-zabaw-do-remontuRozpoczęły się pozimowe porządki i remonty. Kilka placów zabaw w Przecławiu i Warzymicach doczekało się remontu. Pojawiły się nowe zabawki i urządzenia. W ciepłe dni nasze dzieci będą mogły bezpiecznie z nich korzystać. Kolejnego remontu doczekała się gminna ścieżka pieszo-rowerowa. Zlikwidowano nierówności oraz załatano ubytki i dziury. Tutaj też musi być bezpiecznie.

 

 

gminne-centrum-kulturyW marcu przedstawiono ogólny projekt Gminnego Domu Kultury. O konieczności budowy takiego obiektu w Przecławiu mówiło się od lat. Obecnie mieszkańcy mają do dyspozycji jedynie niedużą dzierżawioną świetlicę obok byłego Mex-Marketu. Brakuje placówki z prawdziwego zdarzenia, która stworzy możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego. Poprowadzi zajęcia artystyczne, hobbystyczne, koncerty, spektakle czy wystawy. Taka placówka ma powstać w Przecławiu. Gmina nabyła już 1,5ha gruntu pod jego budowę oraz ma opracowaną koncepcję. Obecnie zadanie czeka na dofinansowania z funduszy zewnętrznych.

 

 

KWIECIEŃ 2014

 

netto-lidl-biedronkaW połowie lutego Przedsiębiorstwo Multimar skierowało do gminy Kołbaskowo wniosek o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie pawilonu handlowego. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy chodzi o dyskont Lidl. Zainteresowanie mieszkańców budową kolejnego dyskontu było ogromne. Ten artykuł miał największą liczbę odsłon w kwietniu 2014.

 

 

 

twarda-wodaRozstrzygnięty został  przetarg na opracowanie dokumentacji technologicznej i montaż stacji zmiękczania na ujęciu w Ustowie, zaopatrującym w wodę mieszkańców Warzymic i Przecławia.  Stację za ponad 279 tysięcy złotych dostarczy Firma Eurowater. Mieszkańcy będą mieli twardą wodę już tylko do końca maja.  

 

 

 

aleje-zamiast-granicUroczystość posadzenia i otwarcia alei transgranicznej, w ramach akcji „Aleje zamiast granic”, z udziałem marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, odbyła się  w środę, 16 kwietnia 2014 r. na przejściu granicznym między Warnikiem a Ladenthin. W uroczystości wzięli udział Konsul Honorowy Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie Bartłomiej Sochański oraz przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Konsumentów Meklemburgii - Pomorza Przedniego w Schwerinie Ingo Lehmann.

 

 

MAJ 2014

 

prezes-zielone-pole-W maju minął rok od burzliwych zebrań w SM "Przecław" i SM "Przecław - Zielone Pole". Spółdzielnie mają swoich nowych prezesów oraz rady nadzorcze. Miały się zlustrować i połączyć - ostatecznie się rozwiodły. A od niedawna podniosły mieszkańcom czynsze. I to nawet sporo...

 

 

 

 

sciezka-przeclaw-rosowekZ Przecławia do Kołbaskowa i dalej do Rosówka dostaniemy się ścieżką pieszo-rowerową już na początku 2015 roku. O potrzebie takiej inwestycji nie trzeba nikogo przekonywać. Zapewnienie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów poruszających się wzdłuż drogi krajowej nr 13, to wyzwanie dla władz samorządowych Gminy Kołbaskowo. Popularna droga krajowa „Trzynastka” nie jest drogą gminną. Jedyną więc szansą na realizację tego przedsięwzięcia było podjęcie współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

 

 

 

eurowybory-W niedzielę 25 maja wybraliśmy posłów do Parlamentu Europejskiego. Mieszkańcy gminy Kołbaskowo oddali swój głos w pięciu Obwodowych Komisjach Wyborczych. W Kołbaskowie, Będargowie i Przecławiu. Z okręgu wyborczego nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim do którego należymy wybrano Dariusza Rosati z PO, Marka Gróbarczyka z PiS i Bogusława Liberadzkiego z SLD.


 

 

CZERWIEC 2014

 

wygraly-smerfyKolejny już rok Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Przecławiu był okazją do wielkiej imprezy, która skupiła na boisku szkolnym kilkaset osób. Uczniowie klas 1-6 wraz z wychowawcami i rodzinami przygotowali ogromne miasteczko, w którym królowały postaci z bajek. Każda klasa zorganizowała tematyczne stoisko i prezentację wybranej przez siebie bajki. A wygrały smerfy !

 

 

kielbaskowo-2014IV Targi Produktów Regionalnych "Kiełbaskowo w Kołbaskowie" okazały się dużym sukcesem dla sołectwa Przecław. W tym dniu nasi mieszkańcy wygrali większość konkurencji, w tym najbardziej prestiżową - rywalizację sołectw. Zajęliśmy także pierwsze miejsce w konkursie "Zdrowy Deser" oraz wykonaliśmy najładniejszą kronikę.

 

 

 

otwarcie-oczyszczalniZakończyła się długa i kosztowna inwestycja gminy Kołbaskowo. Zlokalizowana w Przecławiu na końcu Alei Kasztanowej oczyszczalnia ścieków podwoiła swoje moce przerobowe. Przebudowa obiektu trwała prawie półtora roku. W piątek 13 czerwca dokonano uroczystego jej otwarcia.

 

 

 

 

LIPIEC 2014

 

wypadek-w-kolbaskowie-a6Takie informacje zawsze mają największą popularność i najwięcej odsłon na stronie portalu. Na autostradzie A6 w Kołbaskowie doszło do wypadku. Kierujący Fordem Mondeo uderzył w tył ciężarówki. W wyniku zderzenia ucierpiało dwóch pasażerów, którzy przewiezieni zostali do szpitala. Na miejscu wypadku jako pierwsi działali strażacy z Kołbaskowa i Szczecina.

 

 

 

 

wykopaliska-warzymice-Podczas prac archeologicznych na warzymickim placu pokościelnym natrafiono na pozostałości po XIII wiecznej świątyni. Zachowały się fragmenty posadzki oraz elementy fundamentów. Natrafiono także na potłuczone naczynia, elementy witraży, monety i sztukaterie. Prace wykopaliskowe wykonywane są na zlecenie Gminy Kołbaskowo.

 

 

 

smierdziOd połowy lipca mieszkańcy Przecławia i Warzymic mogli się poczuć że mieszkają naprawdę na wsi. Wtedy to rozpoczęły się prace agrotechniczne na polach należących do Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. I tak jak w zeszłym roku będzie śmierdziało przez kilkanaście dni a wysoka temperatura spotęgowała ten smród. Problemu ustały gdy załamała się pogoda i spadnł deszcz.

 

 

SIERPIEŃ 2014

 

walka-ze-szrotamiPrzez całe wakacje na łamach portalu zajmowaliśmy się problemem szrotów. Mieszkańcy na adres redakcji przesłali już wiele zdjęć, a my wraz ze wsparciem Straży Gminnej sprawdzaliśmy ich stan i status. Okazuje się jednocześnie, że historia większości samochodów, a jest ich kilkanaście, dobrze jest znana Komendantowi Łukaszowi Galczewskiemu. A legalne ich usunięcie z parkingu to nie jest jednak taki łatwy orzech do zgryzienia.

 

 

 

rosowek-opoznieniaW przygranicznym Rosówku powstają kolejne mieszkania socjalne dla najbardziej potrzebujących. W zeszłym roku, za kwotę około 1,5mln zł gmina Kołbaskowo rozpoczęła adaptację budynku po służbach granicznych. W tym roku miało powstać tam 29 mieszkań. I przyjdzie jeszcze na nie trochę poczekać - na wakacje gmina rozwiązała umowę z wykonawcą w trakcie inwestycji.

 

 

 

dozynki-2014-Na Moczyły nie ma mocnych!  To sołectwo kolejny raz wygrało konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W deszczową sobotę 30 sierpnia odbyły się gminne dożynki w Kołbaskowie. Na szczęście przelotne opady nie odstraszyły mieszkańców. Frekwencja była rekordowa. Wieczorem na scenie wystąpiła znana grupa disco polo "Skaner"

 

 

 

WRZESIEŃ 2014

 

wypadek-stobno1 września po południu doszło do groźnego wypadku na drodze powiatowej w okolicach Stobna. Jadąca samochodem Peugeot 206 czołowo zderzyła się z nadjeżdżającym z przeciwka kierowcą BMW X5. Poszkodowanych w wypadku zabrały cztery karetki. Przez kilka godzin droga od Będargowa w kierunku Stobna była całkowicie zamknięta.

 

 

 

poezja-spiewana-moczyly6 września w najbardziej chyba malowniczej wsi naszej gminy, a więc położonych u brzegów Odry i u stóp skarpy nadodrzańskiej Moczyłach, odbyło się prawdziwe święto dla miłośników piosenki lirycznej. Koncert pod nazwą "Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewaną" odbył się po raz pierwszy - jednak według zapowiedzi organizatora przedsięwzięcia - wójta M. Schwarz - stanie się imprezą cykliczną.

 

 

fundusz-solecki25 września, na dwóch zebraniach sołeckich, mieszkańcy Przecławia i Warzymic podzielili środki z funduszu sołeckiego. A była to kwota niemała. Na każde z sołectw przypadło po 30 tys zł. Wśród wybranych i przegłosowanych zadań były inwestycje przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców czy działania patriotyczne. Mieszkańcy zadecydowali także o przekazaniu części środków za zakup wyposażenia sportowego oraz doposażenie placu zabaw.

 

 

PAŹDZIERNIK 2014

 

Szczecinska-Karta-Rodzinna-Rada Gminy Kołbaskowo przyjęła projekt uchwały w sprawie przystąpienia do programu "Szczecin Przyjazny Rodzinie". Efektem tego będzie podpisanie przez wójta gminy stosownego porozumienia z gminą Szczecin dotyczącego wprowadzenia u nas "Szczecińskiej Karty Rodzinnej". Każda rodzina z gminy Kołbaskowo, która posiada minimum dwójkę dzieci, po złożeniu wniosku otrzyma specjalną kartę, która umożliwi skorzystanie z dodatkowych rabatów w ponad 100 punktach w Szczecinie i okolicach.

 

 

kww-kpgk-lawendowa-Ruszyła kampania do wyborów samorządowych. 17 października w restauracji "Lawendowa" w Przecławiu rozpoczęła się konwencja wyborcza Klubu Przyjaciół Gminy Kołbaskowo. Na spotkaniu obecnych było wielu mieszkańców. Wójt Gminy Małgorzata Schwarz, która ubiegała się o drugą kadencję, zaprezentowała kandydatów na radnych oraz program wyborczy.

 

 

 

nowa-elewacjaDwudziestka siódemka się dociepla ! Termomodernizacyjną ścieżkę przetarła „sześćdziesiątka”. Potem remontowano kolejne budynki w starszej części Przecławia. Z początkiem miesiąca rusztowania stanęły przy bloku numer 27. Niebawem zyska on nową szatę. Będą też dobudowane balkony.

 

 

 

 

LISTOPAD 2014

 

7-przeglad-artystycznyPodczas VII Gminnego Przeglądu Form Artystycznych w Szkole Podstawowej w Przecławiu uświetniono występami Rok Oskara Kolberga. Przez scenę przewinęło się dwadzieścia zespołów, które prezentowały swoje talenty muzyczne poprzez śpiew, grę na instrumencie i taniec. Występom towarzyszyły wystawy prac plastycznych i rękodzieła artystycznego.

 

 

 

kto-na-wojtaW wyborach samorządowych 16 listopada wybraliśmy wójta gminy na kadencję 2014-18. Nasz portal jako jedyny przedstawił ilość oddanych głosów na poszczególnych kandydatów. Oficjalne wyniki PKW podała z bardzo dużym opóźnieniem. Wójtem na drugą kadencję została Małgorzata Schwarz, która zdecydowanie wygrała z Mirosławem Pasterskim.  

 

 

 

kto-do-rady-gminy16 listopada wybraliśmy także 15 radnych gminy. Tutaj także jako jedyni podaliśmy pierwsze i nieoficjalne wyniki które zostały pozyskane z ogłoszeń wywieszonych po zakończeniu liczenia głosów. KWW Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo wprowadził 13 radnych do 15 osobowej Rady Gminy. 

 

 

 

 

GRUDZIEŃ 2014

 

natalia-lukaszewskaW niedzielę, 7 grudnia podczas finału konkursu Miss Polski 2014 nasza mieszkanka osiągnęła wielki sukces. 19-letnia Natalia Łukaszewska z  osiedla Bursztynowego trafiła do ścisłego finału i ostatecznie zdobyła tytuł III Wicemiss Polski. Poszczęściło się także mieszkance Szczecina - Kamila Wasilewska zdobyła koronę II Wicemiss.

 

 

 

zagrali-i-pomogli14 grudnia odbyła się akcji, mająca na celu zebranie środków na leczenie i rehabilitację czwórki dzieci z gminy Kołbaskowo. Podczas imprezy w Szkole Podstawowej w Przecławiu odbył się turniej piłki nożnej, kiermasz świąteczny oraz loterie i licytacje. W tym roku zbierano pieniądze dla Nicoli, Kuby, Marcina i Patrycji.

 

 

 

III sesjaNa dwa dni przed sylwestrem radni gminy Kołbaskowo uchwalili budżet na 2015 rok. Podczas III sesji zajęto się także zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej, uchylono uchwałę o powołaniu Młodzieżowej Rady Gminy oraz przystąpiono do sporządzenia zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w Przylepie. Jednak najważniejszym punktem obrad było wystąpienie nowego Starosty Polickiego - Andrzeja Bednarka oraz Przewodniczącego Rady Powiatu - Cezarego Arciszewskiego.

 

 

Pin It