logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Prawa dziecka? – Codziennie!

prawa-dziecka-codziennie18 listopada w gimnazjum w Przecławiu odbyło się uroczyste podsumowanie działań pod hasłem „Prawa dziecka? – Codziennie!” pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Spotkanie przypadło w przededniu 25 rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka.

 

 

 

W imieniu Rzecznika Praw Dziecka TPD odwiedziła nas Pani Jolanta Ackiewicz. Gimnazjaliści mówili o osiągnięciach Polski w dziedzinie ochrony Praw Dziecka. Wskazali zasady, którymi kierowano się przy tworzeniu poszczególnych artykułów Konwencji o Prawach Dziecka.


Uczniowie przypomnieli, że społeczność Publicznego Gimnazjum w Przecławiu postanowiła uczcić rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka. Po uzyskaniu dla swych działań honorowego patronatu Rzecznika Praw Dziecka, nasza szkoła zaproponowała wychowankom i uczniom wszystkich placówek publicznych i niepublicznych z terenu Gminy Kołbaskowo udział w konkursie plastycznym pt. „Prawa dziecka? – Codziennie!”.

 

Na konkurs, w różnych kategoriach, wpłynęło 107 prac z następujących placówek: Przedszkole Publiczne i Szkoła Podstawowa z ZPO w Kołbaskowie, Szkoła Podstawowa w Będargowie, Szkoła Podstawowa w Przecławiu, Publiczne Gimnazjum w Przecławiu. Prowadzący spotkanie poinformowali, iż jury, w składzie: pani Krystyna Bujak (nauczyciel plastyki w Prywatnej Szkole Podstawowej Leonarda Piwoni w Szczecinie, pani Anieli Szerszeń- Pełnomocnik do Spraw Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Urzędu Gminy Kołbaskowo oraz pani Natalia Zygmund - psycholog SOS dla Rodziny, wyłoniło 13 zwycięskich prac, które posłużyły do zaprojektowania i wydania kalendarza ściennego na rok 2015.


W kategorii 3-6 lat wyróżniono prace: Zuzanny Blezień, Roxany Jurkin, Ameli Frąś oraz Julii Hoppe.
W kategorii 7-12 lat uhonorowano: Jakuba Piotrowskiego, Mikołaja Niedźwieckiego, Natalię Wyłonas i Joannę Trębacz.
W kategorii 13-16 lat sukces odniosły: Marta Strąkowska, Mikołaj Mrozik, Zuzanna Sobczyk, Sara Dondziak oraz Sebastian Wojciechowski.

 

Kolejnym punktem spotkania było odegranie przygotowanych przez przedszkolaków scenek pt. ,,Prawa Dziecka''. Następnie zaprezentowali się gospodarze, czyli członkowie Koła Teatralnego z Publicznego Gimnazjum w Przecławiu pod opieką pani Katarzyny Bieleckiej. Wystąpili także uczniowie V klasy Szkoły Podstawowej w Będargowie oraz Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Kołbaskowie.

 

Ostatnie działanie, którym została uczczona ratyfikacja Konwencji, to odczytanie i podpisanie przez wszystkich obecnych Odezwy wzywającej do podpisania Konwencji o Prawach Dziecka państwa, które tego nie zrobiły, czyli Stany Zjednoczone Ameryki Północnej oraz Somalię.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w uroczystości. Patrząc na zaangażowanie i radość uczestników spotkania, z całą pewnością można stwierdzić, że było ono potrzebne. Nie tylko przypomniało o idei Konwencji Praw Dziecka, ale zwróciło uwagę na potrzebę i zasadność przestrzegania jej przez wszystkie kraje świata. 

 

Przedsięwzięcie mogło zaistnieć dzięki finansowemu wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kołbaskowie.

 

 

Tekst i foto : Alicja Justyńska i Marcelina Steczyńska

Pin It