logo gif 10lat

Open menu

magnolia 2021

 reklama

Lepsza jakość wody w Przecławiu i Warzymicach

lepsza jakosc wodyW dniu 5 czerwca na ujęciu wody w Ustowie uruchomiona została zakupiona przez gminę nowoczesna stacja zmiękczania. Inwestycja kosztowała ponad 279 tysięcy. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Przecławia oraz osiedli w Warzymicach, z kranów płynie woda o znacznie niższym poziomie twardości.

 

 

 

 

Montaż i rozruch technologiczny urządzeń przeprowadzono pod koniec maja. Przedstawiciele firmy Eurowater przeszkoli obsługujących stację pracowników PGK Kołbaskowo, i od 5 czerwca stacja zmiękczania pracuje już w trybie ciągłym.

 

- Ze studni głębinowych zlokalizowanych na polach naprzeciwko osiedli w Przecławiu oraz studni głębinowej na szklarniach, woda surowa z głębokości sześćdziesięciu metrów tłoczona jest pompami głębinowymi na stację uzdatniania wody. Tutaj najpierw poddawana jest odmanganianiu i odżelaźnianiu, a następnie trafia do zbiorników retencyjnych. Stąd pobierana jest przez zestawy hydroforowe za którymi zamontowane zostały filtry stacji zmiękczania.

 

Woda dostarczana do Przecławia i Warzymic zmiękczana jest na pięciu kolumnach zmiękczających – wyjaśnia Grzegorz Niciejewski, dyrektor ds. techniczno-eksploatacyjnych PGK Kołbaskowo.

 

Dopuszczalny poziom twardości wody dla celów spożywczych wynosi w Polsce 500 mgCaCO3/dm3. Woda produkowana w ujęciach zaopatrujących Przecław i Warzymice miała do niedawna ponad 300 mgCaCO3/dm3. Mieściła się w normach, ale sklasyfikowana była jako bardzo twarda. Mieszkańcy skarżyli się na jej fatalny wpływ na jakość pralek, zmywarek czy czajników. Kamień osadzał się na kabinach prysznicowych i bateriach. Dzięki uruchomieniu stacji zmiękczania, twardość wody zmniejszona została o czterdzieści procent.

Tekst / foto : Puls Przecławia nr 45

Pin It