logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Okręgi będą jednomandatowe.

glosowanie__W najbliższych wyborach samorządowych w Gminie Kołbaskowo będą obowiązywać okręgi jednomandatowe. Na ostatniej sesji Rady Gminy przyjęto stosowną uchwałę w tej sprawie, która jest zgodna z nową ordynacją wyborczą ustanowioną przez Sejm. Okręgi z jednym mandatem do Rady Gminy w praktyce oznaczają, że głosować będziemy na konkretne osoby. To dobra wiadomość dla znanych kandydatów o dużym dorobku samorządowym.

 

 

W wrześniu podczas XX sesji Rady Kołbaskowo przyjęto uchwałę w sprawie podziału gminy na nowe okręgi wyborcze, ustalenia ich granic, numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu. Kluczem dobrania okręgów i podziału mandatów było "matematyczne przeliczenie" liczby mieszkańców przypadających na jeden mandat i odpowiednie dopasowanie do nich miejscowości. Według podzielnika na jeden okręg przypadało 713 mieszkańców. W przypadku Przecławia i Warzymic podzielono miejscowości odpowiednio przeliczając ilość mieszkańców w każdym bloku. Uchwała z 17 września spotkała się z uwagami mieszkańców gminy a w ustawowym terminie wpłynęła skarga mieszkańców na sposób ich ustalenia. Podczas kolejnej sesji przyjęto "mniej matematyczny", chociaż "bardziej geograficzny" podział mandatów.

W 2014 roku odbędą się kolejne wybory samorządowe, już z okręgami jednomandatowymi. Ubiegać się o mandat radnego będzie mógł każdy mieszkaniec gminy posiadający bierne prawo wyborcze. Nowe prawo wyborcze pozwala na start każdemu, kto uzbiera 15 podpisów poparcia. Wobec tego należy spodziewać się dużej liczby kandydatów, ale pamiętać należy o tym, że zwycięzca może być tylko jeden. W ten sposób w 15 okręgach wyborczych zostanie wyłonionych 15 radnych.

Dotychczas w Gminie Kołbaskowo było 8 dużych okręgów jedno i wielomandatowych, w których wybierano od 1 do 4 radnych, według metody proporcjonalnej D'Hondta. W 2010 roku radnym gminy zostały osoby które otrzymałay zarówno mniej niż 100 głosów jaki i osoby z ponad 300 głosami poparcia. Zaletą nowej ordynacji jest eliminacja kandydatów z małą ilości głosów i jednoznaczne rozstrzyganie wyborów na zasadzie - wygrywa najlepszy, z największą ilością głosów.

okregi-jednomandatowe- 

Pin It