logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Kołbaskowo czeka na przelewy. Nawet 2,5 mln zł za frekwencję.

OSP KolbaskowoW tegorocznych wyborach zanotowano bardzo wysoką frekwencję na terenie całego kraju. Wyniosła ona 74,4%. W naszej gminie była jeszcze wyższa i wyniosła 78,7% co uplasowało nas w ścisłej czołówce. Tak dobrego wyniku nie spodziewały się zapewne ministerstwa, które zaoferowały przed wyborami premię dla gmin za wyniki powyżej 60 proc. Teraz trzeba płacić. Czy odchodzący rząd dotrzyma słowa?

 

 

 

Według zapewnień przedwyborczych rządzący powinni gminie Kołbaskowo wypłacić - 1 mln zł do budżetu obywatelskiego, 1 mln zł dla strażaków, 250 tys zł kołom gospodyń wiejskich oraz 250 tys zł lokalnym klubom sportowym. Od wyborów do Sejmu i Senatu minęło już 5 tygodni. Jednak do Kołbaskowa żadna złotówka "premii frekwencyjnej" jeszcze nie dotarła.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Takich gmin jak nasza może być w Polsce 217 i rząd będzie musiał wysupłać 1,62 mld zł, żeby wypłacić pieniądze ze swoich profrekwencyjnych obietnic. Włodarze gmin, tych do 20 tys mieszkańców, już się boją, że środków mogą nie otrzymać, ponieważ wygranych gmin jest bardzo dużo. Według naszych wyliczeń nie było w Polsce gminy poniżej 20 tys. mieszkańców, która nie miałaby frekwencji co najmniej 60 proc. Ledwo nad progiem były gminy: Jaświły w powiecie monieckim i Lidzbark Warmiński, ale i tak zasłużyły na swoje 500 tys. zł na koła gospodyń wiejskich oraz kluby sportowe.

  reklama

Hair-House

 

O należne środki z pismem do Wojewody Zachodniopomorskiego dopomniała się już miesiąc temu wójt Małgorzata Schwarz. "Frekwencja w Gminie Kołbaskowo wyniosła 79,2%, wg danych opublikowanych na stronie PKW i jest to najwyższy wynik w powiecie polickim wśród gmin do 20 tys mieszkańców. (Gmina Dobra osiągnęła wynik 85,4%, ale ma już ponad 20 tys mieszkańców - przyp. red) W związku z powyższym wnoszę o przekazanie na rzecz Gminy Kołbaskowo środków w wysokości 2,5 mln zł"

  reklama

WolneSlowa GIF

Kilka dni temu wpłynęła już odpowiedź z Urzędu Wojewódzkiego "Informuję, że w budżecie Wojewody Zachodniopomorskiego na bieżący rok nie planowano środków na finansowanie akcji profrekwencyjnej związanej z wyborami parlamentarnymi do Sejmu i Senatu. Jednocześnie informuję, że dnia 7 listopada br. na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ukazała się informacja o wprowadzeniu poprawek do rządowego projektu ustawy budżetowej na 2024 r. (druk sejmowy nr 3639), celem zapewnienia środków na realizację ww. akcji w gminach do 20 tys. mieszkańców”

W prakytce oznacza to konieczność poprawienia i finansowania tych wydatków w przyszłym roku - i z pewnością będzie do zadanie dla nowego rządu - Donalda Tuska. 

Pin It