logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Wybory samorządowe na wiosnę 2024

wybory samorzadoweDziś Sejm przyjął ustawę autorstwa partii rządzącej, która wydłuża kadencje samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Ma ona na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny odbyć się jesienią przyszłego roku.

 

 

 

We wcześniejszych dyskusjach kluby i koła opozycyjne opowiedziały się przeciw projektowi ustawy o wydłużeniu kadencji samorządów do wiosny 2024 r. Padły z ich strony propozycje skrócenie kadencji samorządów lub kadencji Sejmu, by uniknąć nachodzenia się wyborów. Za projektem był tylko klub PiS.

  reklama

Fruktolinka

 

O takim rozwiązaniu mówiono już wcześniej. Wydłużona w 2018 roku z czterech do pięciu lat kadencja samorządowców nałoży się w przyszłym roku z końcem czteroletniej kadencji parlamentu. Oznaczałoby to kumulację wyborczą na jesieni 2023.

Opozycja cały czas uważa, że to polityczna strategia. Według opozycji PiS boi się porażki w wyborach lokalnych, które powinny odbyć się przed wyborem posłów i senatorów, więc zmienia kolejność. Nie ma więc - zdaniem polityków - żadnych powodów organizacyjnych czy logistycznych. Jest tylko wyborcza kalkulacja.

  reklama

Hair-House

To nie jest wina obywateli, samorządowców, tylko i wyłączne Prawa i Sprawiedliwości - mówi Miłosz Motyka, rzecznik PSL - Polska jest w stanie zorganizować wybory. I PKW, i służby państwa w odstępie miesięcznym lub półtoramiesięcznym od siebie, natomiast argument o przesuwaniu wyborów jest na tyle nietrafiony, że w 2024 roku na wiosnę blisko siebie i tak odbędą się wybory samorządowe, które będą przesunięte, i wybory do Parlamentu Europejskiego, więc rządzący pokazują po raz kolejny, że ta argumentacja o przesunięciu wyborów jest kłamliwa. Im zależy tylko i wyłącznie na przesunięciu wyborów, by je skroić pod siebie, by nie iść z bagażem porażki do wyborów parlamentarnych - mówił dalej.

reklama

Auchan rekrutacja

 

Według ustawy władze lokalne powinniśmy wybrać 7 lub 14 kwietnia 2024 roku. Za przyjęciem ustawy w sprawie wydłużenia kadencji samorządowców opowiedziało się 231 posłów, przeciw było 209, a od głosu wstrzymała się 1 osoba. Wcześniej większość sejmowa nie zgodziła się na odrzucenie projektu, o co wnosiła opozycja.