logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Poznaliśmy termin wyborów samorządowych.

wybory samorzadowe dataJuż wiadomo kiedy odbędą się wybory samorządowe. Właśnie opublikowane zostało rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie zarządzenia wyborów. W niedzielę 21 października wybierzemy w gminie Kołbaskowo radnych gminy, powiatu, sejmiku oraz wójta. Jeśli konieczna będzie druga tura głosowania - to odbędzie się ona 4 listopada.

 

 

21 października to pierwszy z możliwych terminów. W grę wchodziły jeszcze dwa inne niedziele: 28 października i 4 listopada. Od dłuższego czasu mówiło się jednak, że najbardziej prawdopodobna data to właśnie 21 października.

Tego dnia w gminie Kołbaskowo będziemy wybierać członków piętnastoosobowej rady gminy i trzech radnych do powiatu polickiego. Zagłosujemy także na radnego sejmiku wojewódzkiego oraz na wójta gminy. Głosowanie potrwa w godzinach 7-21. Ewentualna druga tura, jeśli żaden kandydat na wójta nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów - odbędzie się dwa tygodnie później - 4 listopada. I ten termin może być kłopotliwy dla mieszkańców, ponieważ przypada w długi weekend Wszystkich Świętych.

W tegorocznych wyborach są też dwie istotne zmiany. Wprowadzono dwu kadencyjność dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast która liczona jest od tegorocznych wyborów. Wydłużono także czas trwania kadencji samorządowców z 4 na 5 lat.

Opublikowanie rozporządzenia oznacza start kampanii wyborczej, która zakończy się o północy w nocy z 19 na 20 października. Od dziś można już tworzyć komitety wyborcze. Czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o ich utworzeniu mija 27 sierpnia. Zgłaszanie kandydatów na radnych potrwa do 16 września, a na wójtów do 26 września.

Pin It