logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Poznaliśmy termin wyborów samorządowych.

wybory samorzadowe dataJuż wiadomo kiedy odbędą się wybory samorządowe. Właśnie opublikowane zostało rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie zarządzenia wyborów. W niedzielę 21 października wybierzemy w gminie Kołbaskowo radnych gminy, powiatu, sejmiku oraz wójta. Jeśli konieczna będzie druga tura głosowania - to odbędzie się ona 4 listopada.

 

 

21 października to pierwszy z możliwych terminów. W grę wchodziły jeszcze dwa inne niedziele: 28 października i 4 listopada. Od dłuższego czasu mówiło się jednak, że najbardziej prawdopodobna data to właśnie 21 października.

Tego dnia w gminie Kołbaskowo będziemy wybierać członków piętnastoosobowej rady gminy i trzech radnych do powiatu polickiego. Zagłosujemy także na radnego sejmiku wojewódzkiego oraz na wójta gminy. Głosowanie potrwa w godzinach 7-21. Ewentualna druga tura, jeśli żaden kandydat na wójta nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów - odbędzie się dwa tygodnie później - 4 listopada. I ten termin może być kłopotliwy dla mieszkańców, ponieważ przypada w długi weekend Wszystkich Świętych.

W tegorocznych wyborach są też dwie istotne zmiany. Wprowadzono dwu kadencyjność dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast która liczona jest od tegorocznych wyborów. Wydłużono także czas trwania kadencji samorządowców z 4 na 5 lat.

Opublikowanie rozporządzenia oznacza start kampanii wyborczej, która zakończy się o północy w nocy z 19 na 20 października. Od dziś można już tworzyć komitety wyborcze. Czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o ich utworzeniu mija 27 sierpnia. Zgłaszanie kandydatów na radnych potrwa do 16 września, a na wójtów do 26 września.

Pin It