logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Wybory i po wyborach...

po-wyborach16 listopada w wyborach samorządowych wybraliśmy lokalne władze. Głosowaliśmy na wójta, radnych gminy, powiatu i sejmiku zachodniopomorskiego. Te wybory dla wielu pozostaną w długiej pamięci z kilku względów. Jedni cieszą się z wygranej, drudzy z wysokiej frekwencji. Innych martwi duży odsetek głosów nieważnych. A niektórzy spotkają się w sądzie.


 

 

45% frekwencja
To najwyższa frekwencja jaką zanotowano wśród gmin w powiecie Polickim. Pomimo niepogody mieszkańcy gminy Kołbaskowo chętnie poszli do urn wyborczych. Wprawdzie nie udało sie pobić 52% wyniku z 2010 roku - ale cieszy duże zainteresowanie wyborami w naszej "małej ojczyźnie".

 

Co trzeci-czwarty głos nieważny
W wyborami na wójta czy radnego gminy jakoś sobie radziliśmy. Kartki były pojedyncze, postawić można było tylko jeden krzyżyk. I tak zrobiło 99% wyborców. Gorzej z książeczkami do powiatu czy sejmiku. Przeglądając przykładowe wyniki z Obwodowej Komisji Wyborczej nr 3 w Przecławiu, aż trudno uwierzyć, że do powiatu oddano 103 głosy nieważne a 343 ważne. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda z głosami do sejmiku, tutaj oddano 146 głosów nieważnych a 301 ważnych.
Zdarzało się dużo pustych kart oraz kart na których postawiono wiele krzyżyków np po jednej na kartce - mówi jeden z członków komisji pragnących zachować anonimowość. Mieszkańcy nie znali kandydatów do sejmiku, znali wprawdzie kandydatów do Kołbaskowa, bo to są ich sąsiedzi. Jednak sejmik wydaje się zbyt daleko wiejskiego wyborcy aby wiedzieć kto tam kandyduje. Komisja udzieliła wielu porad jak oddać prawidłowo głos, jednak wynik jest taki jak widać w protokole.

 

Wielka wygrana KPGK
Wybory na wójta wygrała Małgorzata Schwarz, która wynikiem 77% do 23% wręcz znokautowała Mirosława Pasterskiego. Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo wprowadził do rady 13 radnych, pozostałe dwa miejsca przypadły kandydatom z małych komitetów wyborczych. Klęska M. Pasterskiego jest tym większa, że z jego listy nie dostał się nikt do rady, a on sam kandydując na radnego w Warzymicach zdobył zaledwie 37 głosów. Z pewnością jest to efekt wyjątkowo negatywnej kampanii, którą prowadził jego komitet wyborczy przez ostatnie tygodnie.

 

Nowy układ w Policach
Wybory do rady powiatu wygrała wspólnota samorządowa Gryf XXI. Trójka reprezentantów Kołbaskowa zmieniła się nieznacznie. Iwona Wierzbicka z Gryfa XXI zastąpi Remigiusza Łysika z PO. Miejsca w radzie powiatu obroniły Izabella Wesołowska-Kośmider z Gryfa XXI oraz Anna Rybakiewicz z PO. Pomimo sukcesu Gryfa, nie będzie on w stanie samodzielnie sprawować rządów. Do większości w radzie zabrakło dokładnie jednego głosu. Wielką klęskę w Policach poniosła za to PO z Leszkiem Guździołem na czele. Obecny starosta nie zachowa stanowiska na kolejne 4 lata, przegrał mocno wybory na Burmistrza i nie będzie nawet radnym powiatowym!

 

Wicestarosta z Przecławia ?
Podliczając mandaty w 19 osobowej radzie wyłania się następujący układ sił : Gryf XXI zdobył 9 mandatów, PO - 6 a PiS - 4. I tak oto głównym rozgrywającym w powiecie został PiS, który może zrobić koalicję zarówno z Gryfem jak i z PO. Bo na koalicję PO z Gryfem nikt specjalnie nie liczy. 

Prowadzimy rozmowy na temat przyszłości powiatu - mówi Paweł Mirowski z PiS, mieszkaniec Przecławia. I zapewniam, że są to rozmowy programowe, a nie personalne. Rozmawiamy i z PO i z Gryfem XXI. Jeśli dojdzie do koalicji Gryf XXI z PiS to starostą mógłby wówczas zostać mający doświadczenie w zarządzaniu Starostwem Powiatowym - Andrzej Bednarek. Wicestarostą na mocy porozumienia koalicyjnego zostałby - Paweł Mirowski, a przewodniczącym Rady Powiatu Polickiego - Cezary Arciszewski. Członkiem zarządu mogłaby zostać Beata Golisowicz, która wśród kandydatów Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI odnotowała najlepszy rezultat uzyskując aż 837 głosów poparcia.

Jak będzie naprawdę - zobaczymy na pierwszej sesji powiatowej, która odbędzie się w ciągu 7 dni od chwili opublikowania wyników przez PKW

 

M. Pasterski idzie do sądu
Pełnomocnik Wyborczy Obywatelskiego KWW Mirosława Pasterskiego Violetta Steliga żąda usunięcia nieprawdziwych informacji z forum portalu przeclaw24.pl. Domaga się także przeprosin na stronie startowej oraz na forum napisanych dużą i czytelną czcionką, usunięcia nieprawdziwych postów oraz 10 tys zł na cele charytatywne. Najbardziej nie spodobały się stwierdzenia internautów porównujące go do biznesmena robiącego czarne interesy oraz o kilkukrotnym korygowaniu przez niego oświadczeń majątkowych.

Żądanie dziwne - tym bardziej, że były kandydat na Wójta korygował dwa oświadczenia a dowody tego są na stronie bip.kolbaskowo.pl. Z drugiej strony pełnomocnik KWW zapomina, że  art. 111 Kodeksu wyborczego odnosi się wyłącznie do nieprawdziwych informacji zawartych w materiałach wyborczych stanowiących formę agitacji. Nie dotyczy natomiast komentarzy i oceny przymiotów kandydata, a tym bardziej oceny innych podmiotów. Tym samym  informacje zamieszczane w internetowym portalu - także kandydatów w wyborach samorządowych - nie są materiałami wyborczymi.

 

O postępach sprawy będziemy jeszcze informować.

 

2014.12.01.

Sąd Okręgowy w Szczecinie w/w sprawę umorzył