logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Konkurs na najpiękniejszą palmę [fotorelacja oraz wyniki]

konkurs-palmowyJak co roku, w niedzielę palmową, w kościele w Kołbaskowie wybrano najpiękniejszą palmę wielkanocną. To już po raz dwunasty. Tym razem najpiękniejsze palmy zrobili mieszkańcy Kamieńca, Będargowa oraz Kołbaskowa. Głównym celem tego gminnego konkursu było kultywowanie i popularyzacja wartości wielkanocnych oraz promocja dorobku kulturowego wsi.

 

 

Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejszy tydzień w kościele katolickim. W czasie jego trwania wierni upamiętniają ostatnie dni życia Chrystusa. Palmy mają przypominać o przybyciu Jezusa do Jerozolimy i o powitaniu, jakie towarzyszyło temu wydarzeniu. Obecnie, zgodnie z tradycją, poświęcone palmy przechowuje się przez rok. Potem zostają spalone, a uzyskanym z nich popiołem posypuje się głowy wiernych w Środę Popielcową.

 

Konkursy palmowe odbywają się w wielu miejscowościach całej Polski. Często wybierane są te najwyższe. W Kołbaskowie wysokość się nie liczy. Palma może być maksymalnie 2 metrowa. Za to ważny jest sposób jej wykonania, naturalność użytych materiałów, kolorystyka i architektura bryły.
 
Na pomysł konkursu wpadłyśmy w 2002 rok razem z Iwoną Wierzbicką oraz Beatą Bitel - mówi wójt gminy Małgorzata Schwarz. Wtedy działałyśmy w Klubie Przyjaciół Przecławia i okolic. Do 2007 roku same kupowałyśmy nagrody. Potem, jak zostałam zastępca wójta, stał się konkursem gminnym.

 

Konkurs z roku na rok rozwija zdolności plastyczne mieszkańców. I cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku zgłoszono rekordową ilość prac - osiemnaście. Pięć palm konkursowych wykonanych zostały przez dzieci i młodzież podczas zajęć w świetlicach wiejskich. Według jury, najpiękniejsze prace wykonały : Karolina Piekarz z Kamieńca, dzieci ze świetlicy środowiskowej w Będargowie oraz przedszkolaki z I grupy przedszkola publicznego w Kołbaskowie.

 

Oto wyniki jury :

W kategorii indywidualnej :
1 miejsce - Karolina Piekarz
2 miejsce - Agnieszka Pietruszkiewicz
3 miejsce - Magdalena Czerniawska
4 miejsce - Aniela Szerszeń
5 miejsce - Elżbieta Żuplo

W kategorii grupowej :
1 miejsce - świetlica z Będargowa
2 miejsce - sołectwo Moczyły
3 miejsce - grupa "Decouforte" Przecław

W kategorii przedszkolaków :
1 miejsce - grupa 1 z przedszkola w Kołbaskowie
2 miejsce - grupa 2 z przedszkola w Kołbaskowie
3 miejsce - grupa 3 z przedszkola w Kołbaskowie

Ponadto jury wyróżniło prace :
- Dzieci ze świetlicy w Moczyłach,
- Dzieci ze świetlicy w Stobnie,
- Dzieci ze świetlicy w Kołbaskowie
- Dzieci ze świetlicy w Siadle Górnym
- Dzieci ze Smolęcina
- Sołectwa Siadło Górne
- Koła Historyczno-regionalnego

Nagrodami dla wszystkich były bony zakupowe. Gratulacje dla zwycięzców !

 

Pin It