logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

To już trzecie urodziny portalu !

3-urodziny-portaluNa początku czerwca 2010 ruszyła testowa strona portalu przeclaw24. Z niemałymi trudami, po długich przygotowaniach, nauce programowania pojawiła się pierwsza odsłona. Od tamtego dnia minęło dokładnie 3 lata. W międzyczasie strona bardzo się zmieniła - i zmienia się codziennie.

 

 

 

A zaczęło się od przedszkola
Na początku strona powstała z konieczności integracji mieszkańców dla powstania publicznej placówki w Przecławiu. W tamtym czasie o przedszkole dla dziecka było wyjątkowo trudno, a młodych rodziców na osiedlu przybywało. Z czasem okazało się, że poziom wiedzy i dostępu do informacji na temat gminy w której mieszkamy, był bardzo niski. A problemów "małej ojczyzny" było wiele. Dzięki stronie www i legitymacji prasowej łatwiej jest interweniować w niektórych instytucjach oraz szybciej otrzymać odpowiedź na zadane pytania.

Pisać, pisać i pisać...
Nie jestem w stanie policzyć czasu spędzonego na zbieraniu i opracowaniu materiałów oraz godzin przez komputerem. Niektórym znajomym mówie, że portal to moje "trzecie dziecko" bo codziennie poświęcam mu dużo uwagi i czasu. Wiem na pewno, że warto było podjąć wyzwanie. W ciągu ostatnich 3 lat znacznie poprawił się dostęp do lokalnej informacji a strona cieszy się dużym zainteresowaniem. Dużym to właściwie mało powiedziane - bo od czasu przylotu bocianów do Warzymic - wręcz ogromnym.

Rok bocianów
Miniony rok należał i dalej należy do bocianów. Ludosława i Beniamin mają już trzy młode w gnieździe - a kamera zainstalowana na ich warzymickim gnieździe przyciąga tysiące podglądaczy z całego świata. Kiedy otrzymałem statystykę za pierwszy miesiąc streamingu video na początku myślałem że to pomyłka. Niemal tysiąc różnych miejsc z całego świata, 9 tysięcy unikalnych adresów IP i ponad 30 tysięcy wywołań miesięcznie daje prawo do satysfakcji. Postaram się za rok umieścić kamerę w lepszej rozdzielczości i być może też z mikrofonem - wtedy to będzie prawdziwe "National Geographic" po warzymicku.

Przeprowadzka
Niestety nie udał się upgrade joomli 1.6 i obecnie strona działa w wersji 1.5 "nierozwojowej". Czas najwyższy się przesiąść na wersję 1.6 a potem do kolejnych wersji do 2.5 włącznie. I z tym jest najwięcej problemów. Strona obecnie jest gigantyczna zawiera dziesiątki wtyczek, komponentów, dodatków, modułów i kilka tysięcy plików które trzeba umiejętnie przenieść do wersji wyższej.  Osobiście uważam że wygląd i funkcjonalność strony jest OK - jednak czas iść z duchem postępu i przygotować się na wersje mobilne i tabletowo-dotykowe.

Trochę statystyki z ostatnich trzech lat.
818 artykułów na stronie
3423 zdjęć w galerii
1 osobowa redakcja
20 GB hostingu
3 minuty średnio spędza statystyczny odwiedzający
2,5 mln odsłon
17173 razy przeczytano najpopularniejszy artykuł "Usługi w Przecławiu i Warzymicach" (bocianów nie liczę)
5115 razy wyświetlono mapę numeracji osiedla "Zielone Pole"
472 tematy na forum
1861 wiadomości na forum
3420 przeróżnych e-maili wpłynęło na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
701 razy pobrano najpopularniejsze czasopismo (nr 3 Pulsu Przecławia z maja 2010)
649 zarejestrowanych użytkowników
755 fanów na facebook'u

Dziękuję za okazaną pomoc.
Na koniec chciałbym podziękować kilku osobom :

- Mateuszowi, Michałowi i Wojtkowi - za zdjęcia
- Piotrkowi i Arkowi - za pomoc informatyczną
- Zbyszkowi - za pomoc przy bocianach i nie tylko
- Dorocie i Gosi - za uważane czytanie i wyłapywanie błędów
- Gracjanowi - za współpracę
- dziewczynom z KPGK za pomysły i energię do działania
Oraz wszystkim, którzy pomagali mi, przesyłali zdjęcia i informacje. Dziękuję wam wszystkim i każdemu z osobna.

Grzegorz Smolicz

 

Pin It