logo gif 10lat

Open menu

magnolia przeclaw

 reklama

Nie spóźnij się ze złożeniem wniosku o świadczenie 500+

wniosek 500 plusZbliża się koniec okresu rozliczeniowego programu 500+ i początek nowego. Jak przypomina minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, aby zachować ciągłość wypłat, wniosek trzeba złożyć najpóźniej do końca kwietnia. Inaczej na pieniądze przyjdzie poczekać dłużej.

 

 

 

 

Już od początku lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500 plus na nowy okres świadczeniowy 2022/2023. Jak przekazała minister rodziny, rodzice i opiekunowie złożyli dotąd ponad 3,26 mln wniosków, które obejmują ponad 5,2 mln dzieci.

  reklama

Fruktolinka

 

"Chociaż w tym roku nieco zmieniliśmy zasady i wnioskować o świadczenie wychowawcze można wyłącznie online, rodzice nie mają z tym problemu. To dobrze znana już od lat ścieżka, która usprawnia i przyspiesza cały proces" - zaznaczyła Maląg. Minister przypomniała, że rodzice mają do dyspozycji trzy kanały elektroniczne wnioskowania o świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 plus". To ministerialny portal Empatia, bankowość elektroniczna oraz PUE ZUS.

"Przypominam, że aby dalej otrzymywać 500 plus, konieczne jest złożenie nowego wniosku na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 czerwca br. i będzie obowiązywał do końca maja przyszłego roku. Ci, którym zależy na zachowaniu ciągłości wypłaty świadczenia - a wierzę, że jest to zdecydowana większość - powinni złożyć wniosek do końca kwietnia. Gorąco do tego zachęcam" - podkreśliła szefowa MRiPS.

  reklama

Hair-House

Tak więc jeśli rodzic złoży wniosek na okres 2022/2023 w terminie do 30 kwietnia 2022 r., to przyznanie świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata za czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca tego roku.

Ministerstwo zaznacza, że w przypadku wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja 2022 r., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku

Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 do 30 czerwca 2022 r., ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

  reklama

Magnolia Przeclaw baner medium 22

 

Z kolei jeśli rodzic ubiegający się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r., świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Pin It