logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Koncert Handchimesek w Kościele w Przecławiu

handchimes-Zapraszamy 14 listopada na koncert handhimesek ze Szkoły Podstawowej, który odbędzie się w Kościele pw. NNMP w Przecławiu. Zagrają także flażoleciści i gitarzyści - nasi utalentowaniu uczniowie. Koncert odbędzie się po mszy świętej o 13.30.

Przedstawiamy państwu nietypowy, nieznany jeszcze w Polsce instrument: dzwonek rurowy - HANDCHIME. Należy on do grupy instrumentów perkusyjnych.  Jest to instrument, przy którym do gry używa się rąk. Zazwyczaj dzwonek nastrojony jest kwadratowymi rurkami z zewnętrznym mechanizmem serca - pałeczka. Zestaw dzwonków obejmuje wszystkie nuty skali chromatycznej, zespół przecławskich handchimesek gra na dzwonkach w obrębie dwóch oktaw. Jeden dźwięk to jeden dzwonek.
Najbardziej dzwonki są popularne w USA, Kanadzie, Korei, gdzie są instrumentami wykorzystywanymi w klasach początkowych szkoły podstawowej. W Polsce na tych instrumentach grają tylko dwa zespoły przy parafiach: ewangelicko-reformowanej w Zelowie i ewangelicko-augsburskiej w Skoczowie. Zespół pani Iwony jest trzecim zespołem w Polsce i pierwszym, który istnieje w szkole.
Po długich staraniach pani Iwony Wierzbickiej - dzięki tłumaczeniom korespondencji ze sklepem w Anglii Pani Kamili Niedźwieckiej, poparciu p. wójta i p. M. Schwarz udało się kupić i sprowadzić z Londynu wspomniane instrumenty. Handchimeski z Zespołu Szkół w Przecławiu grają na dzwonkach od połowy lutego tego roku. Są to uczennice klasy 5c. Bardzo zdolne i solidne. Mają za sobą już kilka występów m.in. w Kaliszu Pomorskim, w Schwedt, w ZS podczas Gminnego Przeglądu Artystycznego oraz w Zamku Książąt Pomorskich.  Przed nimi koncert w Berlinie.

 

 

zaproszenie

           
Pin It