logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Pomysł na wycieczkę po okolicy: taras widokowy w Widuchowej

widuchowa tarasPod koniec zeszłego roku oddano do użytku wyjątkową konstrukcję na Słowiańskiej Górze w okolicach Widuchowej. Na szczycie góry o wysokości 72 metrów posadowiono 10 metrową konstrukcję z której można podziwiać szeroką panoramę na Odrę, Międzyodrze i Niemcy. Dodatkowym magnesem dla odwiedzających jest duże otoczenie zielenią, gdzie możemy spotkać rzadkie gatunki ptaków. Koniecznie zabierzcie ze sobą lornetki!

 

 

Z Kołbaskowa do Widuchowej mamy zaledwie 32 km, to około pół godziny jazdy samochodem - najszybciej przez Rosówek i Niemcy. W Widuchowej niestety nie ma jeszcze wielu miejsc parkingowych dla turystów dlatego najlepiej zaparkować auto trochę dalej, w centrum, np. przy hali gimnastycznej lub przy placu handlowym. Potem idziemy w stronę ul. Zielonej, na której znajdziemy już znaki kierujące nas do platformy. Radzimy zabrać ze sobą wygodne buty, bo będzie trochę maszerowania pod górkę.

reklama

Centrum Stomatologii Zabscy

Konstrukcja koło Widuchowej ma dwa poziomy. Dolny to taras wypoczynkowy wyposażony w dodatkowe miejsca do siedzenia, a górny to taras widokowy w postaci pierścienia, do którego prowadzą dwa ciągi schodów. Z tego miejsca rozlega się najładniejszy widok. Podziwiać możemy bardzo szeroką panoramę rozlewiska Odry. Jeśli będzie dobra pogoda i widoczność, zobaczymy zarówno Schwedt i Gartz. Na Międzyodrzu są też dwa ciekawe mosty - mniejszy most nad Untere Welse oraz większy przy Oderwehr gdzie przebiega granica Polsko - Niemiecka. Ale najważniejszą atrakcją jest z pewnością podziwianie przyrody i rzadkiego ptactwa, które tutaj zamieszkuje. Dolina Dolnej Odry ma wiele siedlisk ptaków wodno-błotnych, które występują tu w dużych koncentracjach, np. na jesiennym zlotowisku zbiera się do 9 tys. żurawi.

reklama

500 250 KEPS Warzymice

Warto wspomnieć, że taras to jeden z elementów wartego 2,5 mln euro projektu "Zrównoważona turystyka w Unikalnej Dolinie Dolnej Odry", realizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Zakłada on, że do końca 2021 roku powstaną także wieża obserwacyjna w gminie Boleszkowice oraz 13 miejsc postojowych na łonie przyrody zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie.

 

Pin It