logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Trwa rekrutacja młodzieży do ciekawego projektu

ogrodek warzywnyJuż niedługo uczniowie klasy VII i VIII na terenie Gminny Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu sprawdzą teorię Gałczyńskiego. W Przecławiu powstaną ogródki warzywne, którymi zajmie się młodzież z naszej gminy. To wszystko w ramach Klubu Młodego Ekologa działającego w domu kultury. Właśnie trwa rekrutacja chętnych uczniów - są jeszcze wolne miejsca.

 

 

Otrzymaliśmy dotację z programu "Równać szanse" – mówi Robert Sokołowski z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Nabór do projektu rusza w lutym. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Na terenie naszego ośrodka chcemy zbudować warzywniak o powierzchni 200 m2. Młodzi dostaną od nas wytyczne, finansowanie i będą musieli sobie poradzić. Jak im wyjdzie, zobaczymy. Chodzi o to, aby nie siedzieli przy smartfonach, ruszyli się z domu i nauczyli czegoś nowego. Zaczynamy rekrutację od lutego, mam nadzieję że uda się znaleźć po pięciu uczniów z każdej ze szkół.

  reklama

Hair-House

 


W 1926 roku Bronisław Gałczyński - starszy kuzyn Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, znanego poety, który pod koniec lat 40. XX wieku mieszkał i pisał w Szczecinie, gdzie był współzałożycielem Klubu 13 Muz - napisał broszurę "Ogród warzywny na 200 m²".

- Przedstawił w niej śmiałą tezę, iż z takiego ogrodu standardowa rodzina, wówczas 2+1, potrafi uzyskać produkcję jarzyn pokrywające roczne zapotrzebowanie człowieka, pół kilograma dziennie na osobę. Po prawie stu latach chcielibyśmy, aby ten temat wiodący sprawdziła młoda grupa mieszkańców Gminy Kołbaskowo – mówi Robert Sokołowski.

Głównym celem projektu będzie zwiększenie lub nabycie umiejętności interpersonalnych przez uczestników, a w szczególności przełamanie barier w nawiązywaniu kontaktu z innymi, zwiększenie wiary we własne możliwości, asertywność, umiejętność pracy w zespole, planowania zadań, przyszłości. Wyłoniony zespół, bazując na użyczonej przez GOKSiR w Przecławiu działce oraz wyżej wymienionej broszurze, zbuduje od podstaw ogród warzywny.

- Dzięki warsztatom ogrodniczym młodzi zdobędą niezbędną wiedzę technologiczną do wykonania zadania. Samodzielnie będą planować wszelkie działania, zakup materiałów, harmonogram prac, itd. – mówi pan Robert.

Ze względu na specyfikę produkcji rolnej - zespół będzie zmuszony do elastyczności, ćwiczenia umiejętności podejmowania szybkich decyzji, często trudnych. Efektem wymiernym projektu będzie osiągnięcie nieokreślonych w wysokości płodów rolnych. Efektem niewymiernym - który jest celem głównym - będą nawiązane nowe przyjaźnie i zdobyte już wyżej opisane umiejętności.

- Na zakończenie projektu, w lipcu, planujemy zrobić festyn podsumowujący półroczne działania zespołu. Podczas całego projektu będą nagrywane materiały filmowe obrazujące codzienne działania grupy. Nagraniami zajmą się uczestnicy po warsztatach dziennikarskich. Z materiałów tych zostanie zmontowany reportaż wyemitowany podczas festynu oraz na antenie GOKSIR.TV – mówi Robert Sokołowski.

Program „Równać Szanse” powstał w 2001 roku. Do 2007 roku celem było wspieranie działań wyrównujących szanse młodych ludzi w dostępie do edukacji. W 2008 roku cel został przeformułowany. - Dotychczasowy cel stał się zbyt wąski. Biorąc pod uwagę wyniki naszych analiz, doszliśmy do wniosku, że obecnie nie różnice edukacyjne stanowią prawdziwą barierę dla młodych ludzi z małych miejscowości, ale brak tzw. umiejętności społecznych pozwalających w rozsądny, samodzielny, kreatywny, ale i racjonalny sposób pokierować własnym życiem – mówią pomysłodawcy.

Wszystkie osoby zainteresowane programem, a także klasy lub nauczycieli prosimy o kontakt mailowy: Robert Sokołowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uczestnicy projektu będą mieli prawo bezpłatnego wejścia na wszystkie imprezy organizowane w ramach “Przecław festiwal 2021” (18-20 czerwca).

Pin It