logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Grzegorz Turnau przyjedzie do Moczył!

grzegorz turnauDolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana 2020 w uroczej wsi Moczyły odbędzie się w sobotę, 29 sierpnia. Już dziś warto tą datę zapisać sobie w kalendarzu. Gwiazdą wieczoru będzie Grzegorz Turnau. Przed nim na deskach plenerowej sceny wystąpi Artur Andrus oraz grupa "Dom o Zielonych Progach".

 

 

 

Zespół Dom o Zielonych Progach niektórzy wymieniają dziś jednym tchem z nazwami takich klasyków piosenki poetyckiej jak Wolna Grupa Bukowina czy Stare Dobre Małżeństwo. I coś w tym jest... Na pewno członkowie grupy, która za nazwę przyjęła tytuł pięknego wiersza Kazimierza Węgrzyna, wychowywali się na piosenkach swoich wielkich poprzedników i w jakiś sposób były one dla nich wzorem. Na pewno też, zajmując od parunastu lat ważne miejsce na muzyczno-poetyckiej scenie, są ich następcami i kontynuatorami, choć zdążyli wypracować swoją własną, niepowtarzalną drogę. Nie porywając się na ryzykowne porównania, można stwierdzić z całym przekonaniem, że piosenki Domu weszły do kanonu utworów, które można usłyszeć na szlaku, w schroniskach czy przy ognisku.

  reklama

Ostoja

Artur Andrus to artysta wszechstronny. Można go nie tylko usłyszeć w radiu i na płytach, zobaczyć na scenie i w telewizji, ale też przeczytać. Jego wiersze ukazywały się w latach 1998-99 w kolumnie satyrycznej Życia Warszawy. W marcu 2012 r. nakładem wytwórni Mystic Production został wydany autorski album „Myśliwiecka”, który po niespełna dziewięciu miesiącach od premiery uzyskał status Podwójnie Platynowej Płyty i był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w r. 2012 (wg. rankingu OLiS). W 2010 r. Artur Andrus otrzymał tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”, w listopadzie 2011 Prezydent RP uhonorował go Złotym Krzyżem Zasługi.

  reklama

Tasso

Grzegorz Turnau to artysta, którego nie trzeba szerzej przedstawiać - kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Krakowianin regularnie i intensywnie koncertuje. Obecnie na scenie zwykle towarzyszy mu kilkuosobowy zespół, a także kameralne zespoły smyczkowe. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami (m.in. Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Agą Zaryan, Sebastianem Karpielem-Bułecką, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Sikorowskim, Stanisławem Soyką). Jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.

Tekst i foto "Aktualności Gminy Kołbaskowo"  nr 63/2020

A tak bawiliśmy się w Moczyłach rok temu na koncercie Stanisława Soyki i czesława Mozila

 

Pin It