logo gif 10lat

Open menu

magnolia 2021

 reklama

Zapłać podatek w gminie Kołbaskowo

zaplac podatek w kolbaskowie Urząd Gminy Kołbaskowo rozpoczął po raz siódmy akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców pod nazwą "Twoje podatki wrócą do Ciebie". Tego typu apele o płacenie podatków mają uświadomić mieszkańcom, że im więcej osób będzie je płaciło w miejscu zamieszkania, tym na lepszy standard życia w gminie mogą liczyć. W najnowszym numerze miesięcznika "Aktualności Gminy Kołbaskowo" znaleźć można formularz ZAP-3, który powinny wypełnić i wysłać do I Urzędu Skarbowego w Szczecinie osoby, które mieszkają na naszym terenie.

 

- Do kasy gminy trafia 37% podatku dochodowego z PIT. Dziś w Gminie Kołbaskowo zameldowanych jest 12 tys. osób. Jednak mieszka znacznie więcej, około 16-17 tysięcy osób. Dlatego prosimy osoby mieszkające w naszej gminie, a odprowadzające podatki poza nią - wypełnijcie formularz aktualizujący ZAP-3. Zajmie to chwilę, a korzyść odczują wszyscy - mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Czym się różni meldunek od miejsca zamieszkania? Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczne PIT-y powinny być składane w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania podatników, a dokładnie - według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu grudnia. Meldunek nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia. A to oznacza, że osoba zameldowana w Szczecinie, ale od kilku miesięcy faktycznie zamieszkująca w Warzymicach, powinna rozliczyć się z fiskusem właśnie w Gminie Kołbaskowo. Przepisy jedno, a praktyka drugie - wiele osób z różnych powodów składa PIT w miejscu zameldowania, a nie tam, gdzie rzeczywiście mieszka. Niesubordynowanych podatników fiskus może ukarać grzywną za wykroczenie skarbowe, bowiem o zmianie miejsca zamieszkania osoby fizyczne powinny poinformować urząd skarbowy w ciągu 30 dni od przeprowadzki.

Prawie 40% twojego podatku dochodowego trafia do budżetu gminy. Do każdej gminy trafia co rok określony procent podatku dochodowego. Pieniądze te przeznaczane są między innymi na finansowanie szkół i przedszkoli (także prywatnych) oraz inwestycje w kanalizację, wodociągi, drogi i chodniki. Jakość i liczba nowych inwestycji jest ściśle uzależniona przede wszystkim od udziału w podatku dochodowym, który stanowi ich główne źródło dochodów. Rozliczając się z fiskusem w miejscu zameldowania, finansują szkołę, komunikację autobusową, przedszkole czy drogę.

Cztery tysiące "martwych dusz". Obecnie w Gminie Kołbaskowo zameldowanych jest 11.888 osób, jednak mieszka tu znacznie więcej ludzi. Według oszacowanego zużycia wody, gminę zamieszkuje minimum 16.000 mieszkańców. Część z nich codziennie korzysta z dróg, komunikacji miejskiej, infrastruktury i usług zdrowotnych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, nie dorzucając się do kosztów ich utrzymania i remontów. Dlatego kampania informacyjna organizowana przez Wójta Gminy w formie prośby skierowanej do osób mieszkających w Gminie Kołbaskowo a odprowadzających podatki poza nią. Cały proces zmiany miejsca płacenia podatków jest prosty, nie wymaga specjalistycznej wiedzy i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy wypełnić formularz aktualizujący ZAP-3 i odstarczyć do I Urzędu Skarbowego w Szczecinie (pocztą lub osobiście). Druk można także pobrać TUTAJ w formacie pdf, wydrukować i wysłać.

 

 

zaplac podatek w kolbaskowie

 

 

Pin It