logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Nie zapomnij złożyć nowego wniosku 500+

program rodzina 500To ważna informacja dla rodzin, które korzystają z programu Rodzina 500+. Jeśli nadal chcą otrzymywać środki, muszą na nowo złożyć wniosek. Decyzje które otrzymali na początku wszyscy świadczeniobiorcy ważne są do września 2017. Potem zaczyna się nowy okres i trzeba będzie złożyć nowy wniosek. Uwaga, liczy się czas!

 

 

Pieniądze z rządowego programu przyznawane są na rok. Wyjątkiem był tylko pierwszy, startowy okres, który zaczął się w kwietniu 2016. Kończy się dokładnie 30 września 2017 . 1 października ruszy nowy okres zasiłkowy i potrwa do 30 września 2018. Oznacza to, że rodziny, które chcą w dalszym ciągu być objęte wsparciem, będą musiały po raz kolejny o nie występować.

Niestety na chwilę obecną jedyną pewną informacją jaką mogę Panu przekazać jest to, iż wnioski o świadczenia 500+ będzie można składać od 1 sierpnia 2017 r - mówi Sylwia Krężolok z Gminnego Ośrodka Pomocy w Kołbaskowie. Wnioski będą  przyjmowane zarówno drogą elektroniczną jak i w formie papierowej. Wzór wniosku ma zostać opublikowany dopiero 15 lipca. Nowelizacja ustawy nie została jeszcze opublikowana, więc o zmianach również nic nie mogę powiedzieć. Mam nadzieję, że w przyszły tygodniu będę już mogła udzielić więcej informacji.

I tu ważne: wnioski będzie można składać już od 1 sierpnia. I mimo wakacji, lepiej nie odkładać tego na później. Dlaczego? By mieć zagwarantowane ciągłość wypłat, trzeba wniosek i dokumenty złożyć do końca sierpnia. Jeśli się spóźnimy, wtedy pieniądze dostaniemy z opóźnieniem.

Podobnie jak za pierwszym razem i teraz formalności będzie można załatwić osobiście w gminnym ośrodku pomocy społecznej, którego siedziba mieści się w Rosówku. Wniosek można będzie złożyć także przez internet - to chyba najlepsze rowiązanie, aby w ten sposób oszczędzić czas. Tym bardziej, że w tym samym czasie rodziny będą mogły składać wnioski o świadczenia rodzinne, więc można spodziewać się kolejek w urzędach.

Ważne ! Wnioski będą wyglądać inaczej niż za pierwszym razem. Dlatego nie wypełniajmy ich już teraz. Formularze zmienią się, bo Sejm uszczelnia ustawę o 500+. Dopiero kiedy nowe przepisy zostaną uchwalona przez Senat i podpisana przez prezydenta, nowe druki zostaną udostępnione.

Uważaj na terminy:

• Jeśli złożysz wniosek do końca sierpnia – ustalenie prawa do świadczenia i wypłata nastąpi do 31 października. Wsparcie przysługiwać będzie przez cały okres aż do 30 września 2018 r. Za rok po raz kolejny trzeba będzie składać wniosek.

• Jeśli złożysz wniosek do końca września – przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do 30 listopada.

• W przypadku złożenia kompletnego wniosku w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do 31 grudnia,

• W przypadku złożenia kompletnego wniosku w listopadzie, przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do 31 stycznia,

• W przypadku złożenia kompletnego wniosku w miesiącach grudzień – styczeń, przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do końca lutego,

• Wnioski złożone od lutego będą rozpatrywane na bieżąco.

5 sposobów na złożenie wniosku:

1. osobiście
Ośrodek pomocy społecznej od 1 sierpnia będzie przyjmować wnioski w formie papierowej. Wniosek można będzie także wysłać pocztą. Będzie się liczyć data stempla pocztowego. Świadczenie zostanie przekazane bezpośrednio na konto wskazane przez rodzica we wniosku lub gotówką.

2. przez bankowość elektroniczną
Wiele banków umożliwia swoim klientom złożenie wniosku za pośrednictwem strony internetowej. Co jednak ważne, bank tylko pośredniczy w przekazywaniu dokumentów. Wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego będziemy mogli wypełnić, korzystając z loginu i hasła służącego nam do logowania się na nasze konto w banku. Wypełniony formularz bank prześle do właściwej gminy.

3. za pośrednictwem portalu Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl)
To rozwiązanie dla osób, które mają konto na tym portalu. Wtedy w zakładce eWnioski wystarczy wybrać odpowiedni formularz, wypełnić go, dołączyć załączniki i wysłać. Wniosek trafi do ośrodka pomocy społecznej.

4. za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (www.epuap.gov.pl).
Osobom mającym konto na ePUAP portal ten umożliwia na załatwienie wielu urzędowych spraw, m.in. wypełnienie wniosku o 500+. Konto można założyć przez internet, ale potem trzeba potwierdzić swoje dane w urzędzie gminy. Na platformę można też zalogować się przez sytem bankowości elektronicznej banku PKO BP, Pekao SA, ING, Envelo i Millennium.

5. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (www.zus.pl).
Podobnie jak w przypadku ePUAP, trzeba mieć założony profil. Można zrobić to przez internet, potem jednak i tak trzeba iść do ZUS, by potwierdzić swoje dane. Mając profil, można on line wypełnić wniosek o 500+.

Pin It