logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Pamiętamy o zmarłych

wszystkich swietychDziś Wszystkich Świętych. Tłumy mieszkańców gminy od wczesnych godzin porannych odwiedzają dwa cmentarze komunalne. Na grobach najbliższych stawiają kwiaty i zapalają znicze. Znajdują też czas na modlitwę, zadumę i refleksję. Wierni uczestniczyli także w przedpołudniowych mszach świętych, które koncelebrowane były na cmentarzach w Będargowie i Kołbaskowie.

 

 


1 listopada, to dzień w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli już do domu Pana. Tego dnia licznie odwiedzamy cmentarze a przy grobach najbliższych zapalamy płomyk nadziei.

W tym roku bardzo dopisała pogoda, jak na listopad. Było słonecznie i bezdeszczowo. Temperatura popołudniu osiągnęła nawet 12 stopni. Przy cmentarzu w Będargowie, jak co roku, nad bezpieczeństwem pieszych czuwał patrol policji. Zakręt między szkołą a cmentarzem ma ograniczoną widoczność i wcześniej dochodziło tu do potrąceń pieszych.

Dzień po Wszystkich świętych, Kościół katolicki obchodzi Dzień Zadusznych. W Zaduszki także odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w ich intencji. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach. Wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.

 

Pin It