logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Czym palimy w domowych piecach ?

palenie-smieci-w-piecuJak co roku w okresie jesienno-zimowym rozpoczynamy dogrzewanie naszych domów. Okazuje się, że  niektórzy mieszkańcy gminy, w ramach oszczędności, palą w piecach śmieciami. W ostatnim czasie Straż Gminna odkryła, że mieszkanka Stobna prawdopodobnie spalała w piecu buty. Piec to nie śmietnik. Paląc odpadami trujemy siebie i swoich sąsiadów.

 

 

Wiele osób ze śmieci uczyniło główny materiał opałowy. Szczególnie zapobiegliwi do sezonu grzewczego przygotowują się przez cały rok, gromadząc wszelkie zużyte opakowania. Wydajność energetyczna spalonych śmieci jest niewielka, a konsekwencje zdrowotne mogą być poważne. Domowe kominy, bez filtrów, produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady, czy spalarnie śmieci - alarmują ekolodzy. Odpady w warunkach domowych palone są w niskich temperaturach, a to powoduje wydzielanie się mnóstwa zanieczyszczeń.

W dymie z kominów możemy znaleźć całą tablicę Mendelejewa. Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór - to tylko część takich szkodliwych substancji. Przy spalaniu jednego kilograma popularnego PCV, z którego wykonane są np. butelki czy folie powstaje aż 280 litrów chlorowodoru, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny. Spalając jeden kilogram pianki poliuretanowej do powietrza emitowane jest aż 50 litrów cyjanowodoru, który tworzy z wodą truciznę - kwas pruski. Nie można spalać również sklejek czy płyt wiórowych, bo emitowany jest szkodliwy formaldehyd. Spalanie wilgotnych odpadów grozi zatkaniem przez mokrą sadzę przewodów kominowych. Skutkiem jest cofanie się tlenek węgla co może spowodować zatrucie mieszkańców czadem.

- Przypominam, że za nielegalne spalanie śmieci grozi mandat do 500 zł, a jeśli sprawa znajdzie finał w sądzie, musimy liczyć się z grzywną do 5 tys. zł. - mówi Karol Antonik ze Straży Gminnej w Kołbaskowie. - Mamy uprawnienia do przeprowadzania kontroli na podstawie ustawy o ochronie środowiska. W przypadku uzasadnionych podejrzeń możemy wejść do firmy lub domu prywatnego wraz z rzeczoznawcą i odpowiednim sprzętem przeprowadzić badania, co jest lub było palone w piecu.

Głośna ostatnio była sprawa mieszkanki Stobna, która otrzymała w "prezencie" kilka ton butów pochodzących z hurtowni w Mierzynie. Strażnicy z Kołbaskowa zbadali sprawę i stwierdzili, że na terenie posesji znajduje się przykryta plandeką ogromna pryzma butów. Właściciel hurtowni przekonywał, że chciał "zaopatrzyć biedną miejscowość w buty na zimę". Biorąc pod uwagę fakt, że w znalezionej hałdzie znajdowały się w większości używane, na dodatek nie do pary: letnie klapki, buty narciarskie i tenisówki - dar to był szczególny.

Dlaczego decydujemy się na spalanie śmieci w piecach? Głównie z oszczędności. Po co wydawać pieniądze na drewno czy węgiel skoro można spalić odpady. Zaoszczędzimy na surowcu opałowym i nie będziemy musieli płacić za wywóz śmieci. Fakt - zyskujemy pieniądze, ale czy warto tak narażać swoje zdrowie?

Pin It