logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Wprowadzono zakaz korzystania z wód Odry! [APEL WOJEWODY I MARSZAŁKA]

OdraOd dziś przez 6 dni, do 18 sierpnia obowiązuje zakaz korzystania z wód Odry. W piątek, w Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy, któremu przewodniczył wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zakaz korzystania z wód Odry obowiązuje na terenie Pomorza Zachodniego. W Polsce nadal nie wiadomo, co spowodowało zatrucie rzeki.

 

 

Dziś wojewoda zachodniopomorski wydał rozporządzenie porządkowe, które zakazuje korzystania z wód Odry, w tym Zalewu Szczecińskiego, Odry Wschodniej i Odry Zachodniej poniżej Widuchowej wraz z łączącymi kanałami. Rozporządzenie obowiązuje do 18 sierpnia br.

  reklama

Hair-House

„Zakaz dotyczy spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowów ryb, spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami rzeki Odry, w tym Zalewu Szczecińskiego, Odry Wschodniej i Odry Zachodniej poniżej Widuchowej. Decyzją wojewody zachodniopomorskiego zakaz nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód, prac konserwacyjnych, żeglugi i dezaktywacji narzędzi pułapkowych, żaków i wontonów.- informuje biuro prasowe wojewody.

  reklama

Fruktolinka

 

Z podobnym apelem w sprawie Odry wystąpił marszałek Olgierd Geblewicz

– W obliczu katastrofy ekologicznej na Odrze, w dbałości o życie i zdrowie wędkarzy i ich rodzin, wydajemy całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Apelujemy także do mieszkańców regionu o szczególną ostrożność i niewchodzenie do rzeki. Zakaz obejmuje cały odcinek rzeki Odry (obwody rybackie nr 3, 4, 5) na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz Jezioro Portowe.

 reklama

Ancora Warzymice

Jednocześnie Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz urząd marszałkowski zwracają się z apelem do osób zamieszkujących dolinę Odry o fotografie stwierdzonych przypadków śniętych ryb, padłego ptactwa i innych zwierząt – zarówno w wodzie, jak i na brzegach rzeki. Dokumentacja fotograficzna ma przyczynić się do „skuteczniejszego zwalczania skutków trwającej katastrofy ekologicznej oraz oceny wywołanych nią strat”. Instytucje proszą o przesyłanie zdjęć, wraz z informacjami o miejscu i czasie, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (oraz do wiadomości Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

W Polsce nadal nie wiadomo co spowodowało zatrucie Odry. W dniu wczorajszym niemiecka telewizja podała informację o badaniach niemieckiego państwowego laboratorium, które wykazały wysoką obecność rtęci w wodzie pochodzącej z Odry.

 

Gmina Kołbaskowo wydała w dniu dzisiejszym następujący komunikat.

Szanowni Państwo w związku z masowym śnięciem ryb w rzece Odra zwracam się z prośbą o zachowanie pełnej ostrożności i unikanie kontaktów z jej wodami. Ostrzeżenie dotyczy ludzi oraz zwierząt (zakaz kąpieli i łowienia ryb). Informuję również, że mieszkańcy gminy Kołbaskowo są zaopatrywani w wodę z gminnych ujęć studni głębinowych. Zauważone ławice śniętych ryb proszę zgłaszać do gminnego koordynatora Pana Mariusza Kuźniewskiego pod nr. 508 490 563

Pin It