logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Ruszają pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. A gdzie będą u nas?

przychodnia salus27 grudnia, w niedzielę rano pierwsze osoby z województwa zachodniopomorskiego zostaną zaszczepione przeciwko koronawirusowi w szpitalu przy ul. Arkońskiej. Będzie to personel tej placówki zarówno medyczny jak i niemedyczny. Później rozpoczną się szczepienia w innych placówkach, najpierw osób najbardziej zagrożonych. Potem pozostałych chętnych. Szczepienia planowane są także w Przecławiu - tutaj mieści się jedna z dwóch przychodni w naszej gminie, która przystąpiła do narodowego programu szczepień.

 

 

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

  reklama

Ostoja

Ze znalezieniem lokalnych przychodni w małych gminach, które spełnią wymagania co do narodowego programu szczepień jest dość trudno. Albo brakuje wystarczającej powierzchni, albo personelu, albo w przychodni funkcjonuje zbyt dużo innych gabinetów specjalistycznych. My niestety nie mogliśmy przystąpić do akcji szczepień - mówi Aneta Żulińska z przecławskiej przychodni "Akademia Zdrowia". Nie spełniamy wymogów reżimu sanitarnego ponieważ dzielimy część przychodni ze specjalistami i w jednym małym przedsionku (wejściu) nie da się rozdzielić pacjentów ginekologicznych, stomatologicznych, naszych chorych i chcących się zaszczepić - zdrowych.

  reklama

Hair-House

 

Inaczej sytuacja wygląda w sąsiedniej przychodni. Tutaj szczepienia wstępnie będą mogły się odbywać popołudniami, aż do późnego wieczora oraz przez całe dwa dni weekendu. Zgłosiliśmy się do szczepień - mówi dr Sylwia Napiontek-Balińska z przychodni "Salus". Mamy dwa zespoły plus jeden wyjazdowy. Nie mamy jeszcze decyzji. Plan jest taki, aby przyjęcia chorych odbywały się w tygodniu do 16:00. A od 16:15 do 22:00 oraz w soboty i niedzielę będziemy szczepić. A od kiedy to już nie zależy od nas, tylko od ministerstwa, jak ogłoszą listę punktów i daty dowozu szczepionek, to będziemy mogli podać datę początku szczepień.

Szczepionka przeciwko COVID-19 to jeden z kluczowych elementów powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Jest nadzieją na lepsze jutro i powrót do normalności. To także zwieńczenie wytężonej pracy naukowców z całego świata. Mimo tego wokół szczepionki przeciwko koronawirusowi powstały mity warto zajrzeć na sprawdzone strony i przeczytać jak jest naprawdę. Zapraszamy na strony www.gov.pl/szczepimysiewww.szczepienia.pzh.gov.pl oraz www.gov.pl/web/szczepimysie/dementujemy-nieprawdziwe-informacje

Działa już infolinia o szczepieniach przeciw COID-19 pod numerem 989 przez całą dobę i 7 dni w tygodniu.