logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Kiedy trzeba nosić maskę - a kiedy nie.

maska wlasnej robotyOd czwartku 16 kwietnia w całej Polsce będzie obowiązywać konieczność zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Do tego celu nie musi być wykorzystywana maseczka, wystarczy chustka lub szalik. Ministerstwo Zdrowia już ma przygotowane znowelizowane rozporządzenie dotyczące noszenia masek, które wskaże precyzyjnie, kiedy taką maseczkę trzeba będzie założyć, a w których przypadkach nie.

 

 

W najnowszym rozporządzeniu rządowym czytamy "od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu" I już powstaje wiele pytań. Czy trzeba nosić maskę w samochodzie? Czy w zakładzie pracy? Czy maski też powinny nosić najmniejsze dzieci, chociaż nie zalecają tego lekarze?

Tam gdzie spędzamy czas z rodziną, jedziemy wspólnie z rodziną samochodem to tej maseczki czy tego zasłaniania twarzy nie trzeba będzie robić - mówi Wojciech Andrusiewicz rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Tam gdzie mamy swoje miejsce pracy, jeżeli pracodawca wprowadza wszelkie wymogi bezpieczeństwa, jeżeli jest zapewniony ten odstęp między pracownikami, jeżeli są zapewnione płyny dezynfekcyjne nie ma i nie będzie wymogu aby stosować maseczkę. Oczywiście tam gdzie kontakt między osobami jest bliski zawsze można te maseczki wprowadzić. Naprawdę mówimy o wprowadzeniu obowiązku zasłaniania twarzy w miejscach publicznych i w miejscach użyteczności publicznej. Kiedy wychodzimy na spacer, do urzędu, na pocztę czy do apteki. Wszędzie tam powinniśmy zasłaniać twarz. To zasłanianie twarzy ma służyć temu żebyśmy to my, w razie czego jeżeli byśmy byli osobami bezobjawowymi, a jednak mieli pozytywny ten wynik, jeżeli byśmy się przebadali. Żebyśmy to my nie zakażali nikogo innego, ponieważ te maseczki mają chronić innych przed naszą droga kropelkową, żebyśmy to my nie zakażali.

A co z dziećmi poniżej 2 lat? Zakrywać ust i nosa w środkach transportu publicznego i samochodach nie będą musiały dzieci w wieku poniżej 2 lat oraz osoby, które mają trudności w oddychaniu albo są niezdolne z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Więcej informacji na temat rozporządzenia oraz konsultacji roboczych nad jego zmianą można naleźć na rządowych stronach pod adresem
https://www.gov.pl/web/zdrowie/rozporzadzenie-rady-ministrow-ws-obowiazku-zakrywania-ust-i-nosa-w-miejscach-publicznych

Pin It