logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Jeszcze się taki nie urodził...

uzgadnianie-komunikacjiOd 1 lutego mamy w gminie Kołbaskowo rewolucję transportową. Cztery linie ZDiTM zawitały do prawie wszystkich miejscowości. Będzie to kosztować budżet minimum półtora miliona rocznie. I wszystko byłoby w porządku - tylko, że niektórym mieszkańcom nie pasuje nowy rozkład. Kursów nie ma wiele, a ułożenie dogodnego rozkładu wydaje się być niemożliwe.

 

 

Zaraz po poniedziałkowej sesji rady gminy, w sali konferencyjnej odbyło się zebranie sołtysów. Głównym tematem spotkania był nowy rozkład dla lini 70, 81, 83 i 88. Sołtysi i Rady Sołeckie na wspólnych posiedzeniach nanosili istotne dla mieszańców poszczególnych miejscowości uwagi do rozkładów.

My skupiliśmy się na porannych kursach lini 83 - mówi Zbigniew Szczuplak, sołtys Warzymic. Ustalamy z sąsiednimi sołectwami taki rozkład aby mieszkańcy mogli dojechać do pracy na godzinę 7:00 a dzieci i młodzież do szkół na 8:00. Chcemy aby te dwa autobusy były około 6:00 i 7:00 na przystanku "Warzymice - Wieś" i na Placu Kościuszki w okolicach 6:30 i 7:30. Jeszcze się będziemy spotykać 8 lutego w Smolęcinie w tej sprawie. Konsultacje musimy zamknąć do 12 lutego.

Wiem, że mieszkańcy Warzymic i Będargowa są niezadowoleni z nowego rozkładu, ponieważ wydłuża im trasa autobusu o 14 minut - mówi wójt Małgorzata Schwarz. Ale dzięki temu autobus dojedzie do mieszkańców Warnika, Barnisławia, Smolęcina i Karwowa, a oni do tej pory nie mieli żadnego autobusu. Dostaję wiele emaili i telefonów od mieszkańców w sprawie rozkładu. To nie my go ostatecznie ustalamy. Możemy jedynie wnioskować o przesunięcia i dołożenia kursów. Całość lini obsługiwana jest przez Szczecin - my jesteśmy dodatkiem do każdej lini na samym końcu. Jako gmina, zgłosimy swoje uwagi do 15 lutego a ZDiTM zmieni, wedle swoich możliwości, rozkład od 1 kwietnia. I będzie to ostatnia i jedyna zmiana rozkładu w tym roku - dodaje na koniec M. Schwarz.

Najbardziej poszkodowane w komunikacji gminnej jest obecnie niewielkie podgraniczne Pargowo. Do wsi zajeżdża jedynie PKS z dwoma kursami w środku dnia. Tutaj rozważana jest propozycja dowożenia mieszkańców niedużym busem do przystanku lini 70 w Kamieńcu.

Patrząc na linię 81 można powiedzieć że mieszkańcy Przecławia i Warzymic mają luksus. Dokładnie 50 kursów w dni powszednie od godziny 5:00 do 23:00 (w tym 19 z przedłużeniem do Smętowic i Kołbaskowa). 27 kursów w soboty i dni świąteczne. I właśnie ta linia jest najtańsza w utrzymaniu. Bo nie ma co się oszukiwać, do każdej komunikacji trzeba dopłacać - i to nie mało.

Dla mieszkańców najlepiej byłoby aby autobus jeździł często, aby nie czekać długo na przystanku i dojechać na czas. Jedni zaczynają pracę wcześniej, drudzy później. Jedni chcą dojechać do urzędu czy przychodni przed południem inni kończą pracę późnym wieczorem i chcieliby szybko wrócić do domu. Ułożenie dogodnego rozkładu jazdy wydaje się być niemożliwe. Zawsze ktoś będzie poszkodowany. Jak mówi porzekadło : jeszcze się taki nie urodził - co by wszystkim dogodził.

Pin It