logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

W końcu ruszy budowa ścieżki po śladzie kolejki wąskotorowej!

waskotorowka karwowoW poniedziałek, 14 sierpnia, na nadzwyczajnej sesji rady gminy Kołbaskowo, radni podjęli decyzję o dodatkowym dofinansowaniu w kwocie 1,9 mln złotych na budowę ścieżki pieszo-rowerowej na trasie Będargowo - Karwowo - Barnisław - Granica Państwa. Ta suma jest niezbędna do wznowienia inwestycji, która została zatrzymana na etapie projektowania i uzyskiwania pozwoleń na budowę.

 

 

Mamy dobrą wiadomość dla entuzjastów wycieczek rowerowych. Budowa ścieżki na śladzie dawnej kolejki wąskotorowej CPO jest gotowa ruszyć w każdej chwili. Prace planowane są na około cztery miesiące.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Nadzwyczajna sesja rady odbyła się w poniedziałek, 14 sierpnia 2023 roku w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Zwołanie tej sesji było konieczne, aby inwestycja mogła ruszyć. Wójt Gminy Kołbaskowo, Małgorzata Schwarz, wyjaśniła szczegóły tego przedsięwzięcia.

"Umowę i przetarg na tę inwestycję przeprowadziliśmy dwa lata temu. Firma Eurovia natychmiast przystąpiła do opracowania projektu technicznego dla ścieżki (przetarg był ogłoszony w trybie "zaprojektuj i wybuduj" - przyp. red.), a następnie wystąpiła do Wód Polskich o uzgodnienia dotyczące pozwolenia wodno-prawnego. Cały ten proces trwał dość długo, co spowodowało, że wydanie decyzji opóźniło rozpoczęcie inwestycji o prawie rok" - tłumaczy Małgorzata Schwarz.

  reklama

Hair-House

W międzyczasie wiele rzeczy zmieniło się w Europie. "Wojna na Ukrainie spowodowała znaczny wzrost cen materiałów, które będą potrzebne do budowy ścieżki" - opowiada wójt Schwarz. "Dodatkowo, gdy firma Eurovia otrzymała pozwolenie na budowę, trzy osoby fizyczne odwołały się od tej decyzji. Procedura odwoławcza trwała długo, opóźniając uzyskanie pozwolenia na budowę. Przetarg był w trybie "zaprojektuj i wybuduj". W rezultacie, dopiero w połowie lipca otrzymaliśmy prawomocne pozwolenie. Jednak ze względu na zmianę warunków gospodarczych, firma Eurovia wystąpiła o zmianę ceny, zgodnie z ustawą z 2022 roku. Ta zmiana, po przeanalizowaniu przez nas jako gminę, wyniosła 1,9 mln złotych. Dlatego zwołaliśmy nadzwyczajną sesję, aby umożliwić Eurovii rozpoczęcie budowy ścieżki."

 reklama

Ancora Warzymice

 

Ta inwestycja jest realizowana we współpracy z niemiecką stroną, która już wybudowała pierwszy odcinek (od Ladenthin, tuż przy polsko-niemieckiej granicy, do Hohenholz, długość 8 km). Projekt finansowany jest ze środków Interregu.

Nowa ścieżka zacznie się na polsko-niemieckiej granicy, gdzie połączy się z istniejącą ścieżką w Niemczech, a następnie poprowadzi przez Barnisław, Karwowo do Będargowa. Kiedy można się spodziewać jej ukończenia? "Termin zakończenia budowy to 10 grudnia 2023 roku" - podsumowuje Małgorzata Schwarz.

Warto wspomnieć, że to pierwszy etap inwestycji w naszej gminie, drugi etap obejmuje budowę ścieżki z Będargowa do Warzymic. Projekt jest liderowany przez Gminę Kołbaskowo i otrzymał 2,3 mln euro dofinansowania z programu Interreg V A.

 

O kilku lat publikujemy artuły historyczne dotyczące przebiegu tej trasy - poniżej link do ostatnich pięciu:

https://www.przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-okolice-dawniej-i-dzis/1799-rowerem-po-waskotorowce-czesc-1.html
https://www.przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-okolice-dawniej-i-dzis/1803-rowerem-po-waskotorowce-czesc-2.html
https://www.przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-okolice-dawniej-i-dzis/1805-rowerem-po-waskotorowce-czesc-3.html
https://www.przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-okolice-dawniej-i-dzis/1809-rowerem-po-waskotorowce-czesc-4.html
https://www.przeclaw24.pl/tu-mieszkamy/nasze-okolice-dawniej-i-dzis/1815-rowerem-po-waskotorowce-czesc-5.html

Pin It