logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Ponad 600 tys zł od Kołbaskowa dla Archidiecezji

obwodnica przeclawiaJak ustalili dziennikarze oko.press, gmina Kołbaskowo zapłaciła Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej 600 tys. złotych za umożliwienie budowy drogi biegnącej od Przecławia do obwodnicy. To efekt odszkodowania przyznanego w zeszłym roku za wywłaszczenie z 0,94 ha ziemi rolnej, przez którą obecnie przebiega nowa droga gminna. Decyzję odszkodowawczą wydało Starostwo Powiatowe w Policach.

 

 

Proszę o sprawdzenie tego wątku z zeszłego roku o odszkodowaniu za ziemię, które kościół wcześniej dostaje za darmo, a potem wywłaszcza za miliony - pisze jeden z czytelników. Mają sporo ziemi, która leży przy planowanych obwodnicach w gminach Dobra, Kołbaskowo i Police. Są to tereny rolne, ale pierwsze odszkodowania już idą w miliony. Za 1 hektarową działkę wasza gmina musiała zapłacić 600 tys zł. A ziemia rolna kosztuje maksymalnie 50 tys. zł za hektar. To jest złoty interes!

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

O gratisowych przydziałach ziemi dla Kościoła lub nabywaniu ich z 95% rabatem pisaliśmy już kilka razy. Sprawa jest dość szeroka i skomplikowana. Z roku na rok okazuje się, że nasza Archidiecezja tworzy ogromne latyfundia na terenach Pomorza Zachodniego. Sprzyja temu i obecna sytuacja politycza i art. 70a ustawy o stosunku państwa do Kościoła, który pozwala od ponad 30 lat diecezjom pozyskiwać ziemię zupełnie za darmo. Szczeciński Kościół zarabia miliony rocznie dzięki gruntom, które dostawał i dalej dostaje od państwa lub innych instytucji. Do zeszłego roku grunty dla Arcybiskupa Dzięgi załatwiał ks. Marian Sz., oskarżany o czyny pedofilskie. To następca równie obrotnego poprzednika, skazanego za pedofilię, ks. Andrzeja Dymera. To o nim pisaliśmy w 2018 jak, zdobył działkę pod kościół przy ulicy Do Rajkowa za 5 proc. wartości. Archidiecezja kupiła ją od Agencji Mienia Wojskowego za 140 tys. zł (zamiast 2,8 mln zł jak wyceniano jej realną wartość).

  reklama

Hair-House

 

W grudniu 2022 opisywaliśmy też realizację wniosków złożonych przez parafię w Będargowie i parafię przy ulicy Do Rajkowa, którym KOWR przyznał grunty rolne w Pełczycach. To był wniosek w sumie o 140 hektarów na który złożyło się dziesięć domów zakonnych i sześć parafii. Przydział na obecną chwilę, po pozytywnej decyzji KOWRu, ciągle czeka na podpis Wojewody Zachodniopomorskiego. Powodów zwłoki jednak nie znamy.

Wracając jednak do ziemi, którą nabył Kościół zlokalizowanej vis-a-vis osiedla Zielone Pole w Przecławiu. To duża działka o powierzchni 22 hektarów, która od zawsze była wykorzystywana rolnie. W relacji dziennikarzy oko.press czytamy, że za takie grunty Kościół może dostać od samorządów i państwa ogromne odszkodowania. Dodatkowo bliskość nowo powstałych dróg podnosi wartość tych ziemi. Przez niecały 1 hektar przebiega nowa droga gminna, która w przyszłości odciąży zakorkowane Warzymice i Przecław /na zdjęciu/

- Kiedy planujemy takie inwestycje, staramy się z właścicielami gruntów rozmawiać i uzgadniać z nimi, żeby te ceny były przyzwoite, bo wiadomo, jak gmina wywłaszczy grunty, to musi za to zapłacić i niekoniecznie będzie miała środki na inwestycje - mówił w zeszłym roku dla oko.press urzędnik z UG Kołbaskowo. Stronę kościelną reprezentował ksiądz Sz. Próbowaliśmy mu wytłumaczyć, że nowa droga będzie przylegać do innych kościelnych gruntów, więc oni też na tym skorzystają. Ale rozmowy spełzły na niczym. Za jeden hektar musieliśmy zapłacić archidiecezji ponad 600 tys. zł odszkodowania.

 reklama

Ancora Warzymice

 

Dane potwierdza sekretarz gminy Kołbaskowo Janusz Kwidziński. "Pod budowę drogi gminnej łączącej drogę krajową nr 13 w Przecławiu z projektowaną Obwodnicą Przecława i Warzymic za 0,9417 hektara zapłacono 606.000 zł na podstawie decyzji starosty powiatu polickiego". Czytelnik pyta, skąd taka kwota, skoro 1ha najlepszej ziemi rolnej kosztuje dziesięć razy mniej? Rzeczywiście jak podaje GUS, średnia cena ziemi rolnej w Polsce zależy od jej klasy i kształtuje się od 34.488 zł/ha w przypadku gorszej klasy, 48.675 zł/ha w przypadku gruntów średnich oraz 59.304 zł/ha ziemi klasy dobrej. Jednak decyzje odszkodowawcze rządzą się własnymi prawami. Na obecną chwilę, nie otrzymaliśmy jeszcze operatu szacunkowego do tej działki. Możliwe, że został sporządzony nierzetelnie i przykładowo wybrano w nim do porównania tylko najdroższe grunty, a pominięto tańsze. W decyzji odszkodowawczej napisano, że były wniesione uwagi przez strony postępowania do pierwszego operatu szacunkowego z 7 czerwca 2021. Kto je zgłosił i jakie były treści uwag? Nie wiadomo. Nie znamy też różnicy w kwocie operatu pierwszego (z czerwca 2021) i drugiego (z marca 2022). I do tematu z pewnością powrócimy.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się też, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pod Zachodnie Objecie Szczecina już przejęła od Kościoła pięć hektarów o podobnej wartości. A do Rady Gminy Kołbaskowo wpłynęły dwa wnioski kościelne o zmianę studium zagospodarowania gminy. W pismach wskazano działkę położoną w Karwowie z wnioskiem o przekształcenie ich pod zabudowę mieszkaniową. Taka operacja z pewnością wielokrotnie podbije jej wartość. Do tego tematu także wrócimy.