logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Starosta: "Nie mamy 5 mln zł na tą drogę"

przylep stobno remont drogiPo ogłoszeniu listy dofinansowań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych rozpoczęło się w samorządach gorączkowe poszukiwanie środków na realizację zwycięskich inwestycji. O ile gmina Kołbaskowo z pewnością poradzi sobie z zebraniem środków na wkład własny do budowy drogi łączącej DK13 z ul. Floriana Krygiera. To z pewnością nie lada kłopot ma Starostwo Powiatowe w Policach, które otrzymało 60% dofinansowania na remont drogi od ul. Okulickiego w Szczecinie do Stobna.

 

Głównym tematem prawie godzinnej dyskusji na wczorajszej sesji było wystąpienie starosty polickiego Andrzej Bednarka. Nakreślił on obecną sytuację finansową budżetu starostwa oraz kosztów i terminów realizacji nowej inwestycji drogowej, na którą Starostwo Powiatowe otrzymało dofinansowanie. Całość inwestycji od ul. Okulickiego w Szczecinie do Stobna, wraz z dodatkową ścieżką rowerową opiewa aż na 14 mln zł. Jednak kasa w Policach jest pusta, a nawet zadłużona.

Po pierwsze nie mamy pięciu milionów złotych - mówił na sesji w Kołbaskowie starosta Andrzej Bednarek. Dla powiatu ta kwota jest całkowicie nieakceptowalna z punktu widzenia możliwości budżetowych. 6 września zgłosiliśmy do wojewody gotowość do przeprowadzenia inwestycji, co nie jest obligatoryjnym zobowiązaniem się do jej przeprowadzenia. Na pewno trzeba było to zrobić, bo wtedy kto inny weźmie pieniądze. Teraz w przeciągu miesiąca lub półtorej, służby Pana Wojewody będą przedstawiali umowy do podpisania i tu już sprawa robi się poważna, bo umowa to zagwarantowanie pieniędzy, ale jednoczesna deklaracja o rozpoczęciu inwestycji.

W kolejnych słowach starosta Andrzej Bednarek próbował nakreślić jak obecnie jest trudna sytuacja finansowa powiatu i dlaczego od lat nie przeprowadzane są inwestycje drogowe. Musimy być świadomi jaka jest nasza sytuacja finansowana. Jesteśmy w trakcie spłaty zobowiązań poprzedniego zarządu. Niezakończona sprawa zwrotu 4 mln zł subwencji oświatowej, która została niezgodnie, jak to określiła Izba Skarbowa, przez powiat wzięta. Jesteśmy w trakcie spłaty 6,5 mln pożyczki, którą zaciągnął Zarząd Powiatu z Nowym Warpnem na budowę drogi. Musimy spłacać 2 mln zaciągnięte na modernizację dróg w Policach oraz nowa sprawa - zobowiązania na rzecz Lasów Państwowych szacowane na około 1 mln zł. To wszystko co musimy oddać - musi znaleźć się w budżecie - dodaje A. Bednarek.

Czyli Wojewoda i Marszałek dają razem 9 mln złotych - wylicza Zbigniew Szczuplak, wiceprzewodniczący Rady Gminy Kołbaskowo. A gdzie jest w tym wszystkim powiat? Pamiętam jak z poprzednim zarządem powiatu i jeszcze wcześniej z Panem Guździołem, mimo takich czy innych sytuacji, zawsze te 50% brakujących środków znajdowało się, apeluję do Pana Starosty, do całej Rady. Dogadajmy się, aby te pieniądze nie przepadły.

Jeśli mogę wybiec negocjacje, uczciwa propozycja 50/50 wkładu własnego wydaje mi się jest dość sensowna i realna - mówi Małgorzata Schwarz, wójt gminy Kołbaskowo. My się nigdy nie odżegnujemy od pomocy, my tą zawsze pomocną rękę podajemy, bo nam zależy na tym aby mieszkańcy jeździli po bezpiecznych drogach.

Droga od ul. Okulickiego do Stobna to jedna z najgorszych dróg powiatowych na naszym terenie. Nie pomagają remonty cząstkowe, nie pomaga łatanie dziur. Fragment drogi w okolicach Przylepu jest tak pofałdowany, że kierowcy jadą lewym pasem, aby nie urwać zawieszenia. Dziś zabrzmiał ostatni dzwonek, aby ją wyremontować. W przeciwnym wypadku niedługo okaże się, że drogę trzeba będzie zamknąć.

Pin It