logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Na sesji o drogach. Gminnych, powiatowych i działkowych.

na sesji o drogachNa czterdziestej trzeciej sesji rady gminy Kołbaskowo przyjęto w sumie dziewięć projektów uchwał. Dwie z nich dotyczą Przecławia. Przedsiębiorcy z ulicy Lipowej będą mieć skorygowany przebieg drogi gminnej na swoim terenie. Pojawiło się także światełko w tunelu jeżeli chodzi o ułatwienia dla działkowiczów. Najwięcej dyskusji poświecono jednak stanowi dróg powiatowych na terenie gminy. Gościem obrad w Kołbaskowie był starosta Policki - Pan Andrzej Bednarek, który przekazał radnym dobre i złe wiadomości.

 

 

W pierwszej części obrad radni zgodnie przyjęli uchwałę o sposobie przeprowadzenia konsultacji i głosowania nad propozycjami do budżetu obywatelskiego. Za kilkanaście dni rusza pierwszy w gminie Kołbaskowo taki projekt, który ma zastąpić przyszłoroczny fundusz sołecki. Do wydania na inwestycje, które wskażą mieszkańcy, jest aż milion złotych, przy czym koszt realizacji pojedynczego zadania nie będzie mógł przekroczyć dwieście tysięcy złotych. Pisemne propozycje może złożyć każdy mieszkaniec, który uzyska minimum 100 podpisów pod swoim pomysłem i złoży go w terminie od 18 czerwca do 31 lipca 2018 w Urzędzie Gminy. Po weryfikacji propozycji przez komisje i pracowników merytorycznych urzędu, propozycja trafi na listę do głosowania, które odbędzie się do 30 września. Ponieważ czasu nie zostało wiele - już dziś zachęcamy do zapoznania się z projektem uchwały, w którym znajdują się odpowiednie załączniki, z którymi należy się zapoznać. Dokumenty dostępne są TUTAJ.

Zgodnie z przyjętą uchwałą na ostatniej sesji, Kołbaskowo wystąpi do Wojewody Zachodniopomorskiego o komunalizację działki będącej obecnie "dzikim" dojazdem do przecławskich ogródków. Jeżeli uzyska pozytywną decyzję, będzie możliwe zagospodarowanie jej w przyszłości zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Chodzi o działkę pomiędzy drogą krajową nr 13 a ogródkami działkowymi. Jest to wyjeżdżony pas przez auta mieszkańców, którzy korzystają z działek - mówi Dorota Trzebińska, przewodnicząca komisji gospodarczej. Ostateczna decyzja należeć będzie do wojewody. Nasza uchwała to też wynik spotkań z działkowiczami oraz mieszkańcami na zebraniach wiejskich. Gdyby się udało skomunalizować tą działkę, będzie możliwe wraz z mieszkańcami podjęcie decyzji w jaki sposób ją zagospodarować, czy na drogę czy na inny cel.

Zmiany w przebiegu drogi czekają na przedsiębiorców w okolicach ulicy Lipowej w Przecławiu. Chodzi o fragment drogi rozpoczynający się od firmy BenLer. W tym miejscu oraz za zakrętem droga jest wąska co czasami uniemożliwia wjazd pojazdom ciężarowym. W tej części Przecławia mieszczą się firmy oraz warsztaty obsługujące nie tylko auta osobowe, ale także ciężarowe. Gmina dokona na własny koszt scalenia i podziału poszczególnych nieruchomości, przy udziale uczestników postępowania. Docelowo w tym miejscu powstanie szersza droga oraz dogodny dojazd do pozostałych działek w rejonie tej ulicy.

Jak na każdej z sesji wiele uwagi poświecono stanowi dróg na naszym terenie. Na obradach obecny był Starosta Powiatu Polickiego, Andrzej Bednarek, który poinformował o bieżącej sytuacji na drogach powiatowych, które przebiegają przez naszą gminę. Obecnie kosztorysy na przebudowę kolejnych odcinków, wraz z odwodnieniem, budową chodników i niezbędnej infrastruktury są astronomiczne. Przykładowo odcinek od ul. Okulickiego przez Przylep do Stobna może kosztować ponad 20 mln zł i nie ma obecnie w powiecie takich środków. Nawet zakładając dofinansowania zewnętrzne w okolicach 3-4 mln zł oraz częściowe finansowanie przez gminę Kołbaskowo, nie spowoduje wyłożenia z budżetu powiatowego 10-15 mln zł, bo po prostu takich środków nie ma i pewnie długo nie będzie. Całość wypowiedzi audio prezentujemy TUTAJ.

Starosta zaproponował radnym wykonanie nakładek na istniejących nawierzchniach, które są znacznie tańsze i wytrzymają około 5 lat. Sprawą honorową jest dla starostwa wykonanie brakującego chodnika pomiędzy starymi a nowymi Warzymicami. Odcinek ten ma około 500m i może kosztować około 200 tys zł. Projekt sfinansowało już sołectwo Warzymice w ramach swojego funduszu sołeckiego. Gorzej sytuacja wygląda z chodnikiem od Warzymic do Będargowa. Tutaj niezbędne będzie wykonanie odwodnienia, które podroży inwestycję do 4 mln zł. A takich środków w powiecie obecnie nie ma.

 

Pin It