logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Kołbaskowo mocno do góry.

kolbaskowo do goryW tym roku po raz trzynasty wyłoniono laureatów rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Jak podaje redakcja serwisu samorządowego Polskiej Agencji Prasowej Gmina Kołbaskowo uplasowała się na 53 miejscu wśród gmin wiejskich. I jest to awans aż o 30 pozycji. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: Dziwnów, Karpacz, Gliwice i Kleszczów.

 

 

Podczas specjalnej konferencji w Sejmie RP wyłoniono laureatów rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Co roku tworzony jest ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, który opracowywany jest na podstawie 15 wskaźników. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Gmina Kołbaskowo w tym ranking awansowała z 83 miejsca na 53 w kategorii gmin wiejskich. Kolejny raz zwyciężyła gmina Kleszczów na terenie której są odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego oraz elektrownia Bełchatów. W czołówkach zestawień znajdują się także gminy leżące w obszarach bardzo atrakcyjnych turystycznie takie jak Dziwnów, Karpacz, Sopot, Żywiec, Mielno czy Rewal.  

Kołbaskowo od lat zajmuje miejsca w czołówce różnych zestawień - to efekt proinwestycyjnych budżetów z lat ubiegłych, wsparcia dla pozyskania przedsiębiorców i inwestycji oraz bliskości Szczecina. Wiele inwestycje na naszym terenie udało się sfinansować ze środków zewnętrznych. Dodajmy jeszcze, że Kołbaskowo od lat należy do wąskiego grona gmin niezadłużonych.

W czołówce ranking bardzo dobre miejsca zajęły w swoich kategoriach gminy Goleniów - 9, Dobra Szczecińska - 23 oraz miasto Szczecin - 10  

Poniżej prezentujemy listę laureatów konkursu JST Zrównoważonego Rozwoju:

Gminy wiejskie
1. Kleszczów
2. Kobierzyce
3. Puchaczów
4. Tarnowo Podgórne
5. Rewal
6. Suchy Las
7. Ożarowice
8. Mielno
9. Krokowa
10. Lesznowola

Gminy miejsko-wiejskie
1. Dziwnów
2. Polkowice
3. Stryków
4. Kórnik
5. Ożarów Mazowiecki
6. Niepołomice
7. Błonie
8. Zbąszynek
9. Goleniów
10. Solec Kujawski

Gminy miejskie
1. Karpacz
2. Biłgoraj
3. Sucha Beskidzka
4. Bieruń
5. Limanowa
6. Pruszcz Gdański
7. Lubawa
8. Nowy Dwór Mazowiecki
9. Złotów
10. Żywiec

Miasta na prawach powiatu
1. Gliwice
2. Olsztyn
3. m. st. Warszawa
4. Krosno
5. Rzeszów
6. Poznań
7. Katowice
8. Wrocław
9. Sopot
10. Szczecin

Pin It