logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Sesja z telewizją

XXV sesjaZmiany w budżecie gminy, ustalenie wysokości podatków na przyszły rok i wystąpienie z "Organizacji Turystycznej Dolina Dolnej Odry". A także zatwierdzenie projektu "Edukacja Warta Zachodu" oraz aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dająca możliwość podłączenia Warzymic do szczecińskiej sieci ciepłowniczej - to jedne z głównych tematów poniedziałkowej sesji. Chociaż dla innych najważniejszy był ... Markas.

 

 

Jeszcze zanim rozpoczęły się obrady XXV sesji zebrały się komisje stałe przy radzie gminy. Radni zaopiniowali pozytywnie m.in zmiany w budżecie gminy na kończący się rok. Ustalone zostały także stawki podatków od nieruchomości na rok przyszły. Te nie zmieniają się w porównaniu z rokiem 2016 lub w niektórych przypadkach nieco się obniżają. Radni także nie zgłaszali uwag do projektów uchwał dotyczących zmiany nazwy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej na Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz wystąpienia z Organizacji Turystycznej Dolina Dolnej Odry. Uczestnictwo w tej organizacji przez ostatnie 4 lata nie dało gminie żadnych oczekiwanych korzyści.

Jednym z najciekawszych projektów uchwał było dopisanie nowego zadania do Zintegrowanego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, który daje możliwość podłączenia części nowych osiedli w Warzymicach do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ciepła woda oraz ogrzewanie dostarczane ze szczecińskiej elektrociepłowni jest tańsze i bardziej ekologiczne w porównaniu z indywidualnymi piecami gazowymi.

Ważną informacją dla wielu rodziców będzie złożenie wniosku o dofinansowanie projektu pod nazwą "Edukacja Warta Zachodu" którego celem jest poszerzenie wiedzy uczniów w zakresie technologii, języków obcych, nauk przyrodniczych oraz doposażenie pracowni szkolnych o sprzęt informatyczny i pomoce dydaktyczne. Projekt poprowadzi firma "Mały Inżynier" w formie zajęć dla dzieci i młodzieży we wszystkich szkołach w Przecławiu, Będargowie i Kołbaskowie. Wartość projektu wynosi 991 tys zł. Wkład własny gminy to zaledwie 5% zadania - resztę pieniędzy wyłoży Europejski Fundusz Społeczny. Zajęcia będą bezpłatne.

Niecodziennym gościem obrad była ekipa TVP3, która zainteresowała się losem dzierżawy gruntu pod którym stoi bar "Markas" w Przecławiu. Przypomnijmy, w lutym kończy się wynajem gruntu pod którym stoi ten obiekt gastronomiczny, gmina w tym miejscu chce zrobić wjazd i wyjazd z parkingu. Na tyłach tej działki ma być zbudowane ponad 20 miejsc parkingowych.  

Po naciskach właścicieli obiektu, którzy wskazują że są 5 osobową rodziną, których jedynym źródłem utrzymania jest ten właśnie Kebab, zdecydowałam, że mają tu jeszcze możliwość działalności na tym terenie gminnym przez 3 lata - mówi wójt M. Schwarz. Dzierżawa może być uwarunkowana różnymi zmianami. Kiedy był wydzierżawiany ten teren to nie było takiej ilości samochodów jak jest teraz. Jesteśmy gminą rozwojową, w ślad za tym rośnie ilość mieszkańców. Kiedyś był jeden samochód na jedno mieszkanie, teraz są to dwa - trzy samochody. Z tym wiążą się problemy. Proszę zobaczyć jak wygląda sytuacja przy szkole. Są problemy z przejazdem, auta stoją po obu stronach jezdni, dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.

Właściciele baru mają możliwość trzyletniej dzierżawy na pierwotnych warunkach, czyli na tej powierzchni gdzie kontener jest na stałe posadowiony z gruntem. Wiatę będą musieli rozebrać, a teren wokół doprowadzić do stanu początkowego. Gminie potrzebny będzie w tej lokalizacji wjazd i wyjazd na parking. Czy osiągnięto kompromis ? czas pokaże. Właściciele zapowiadają na portalu społecznościowym, że "Teraz czeka na nich walka o wiatę".

 

Pin It