logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Dziesięć problemów sołectwa Warzymice

zebranie soleckie warzymice maj 201610 maja w przecławskim gimnazjum odbyło się ponad trzygodzinne zebranie sołeckie. W obradach, oprócz sołtysa Warzymic Marka Stożyńskiego i Rady Sołeckiej uczestniczyły także władze samorządowe. Na zaproszenie sołtysa wsi w obradach uczestniczyli wójt gminy Małgorzata Schwarz oraz, co jest nowością, starosta policki Andrzej Bednarek. To były długie i interesujące obrady. Mieszkańcy zgłosili wiele problemów istniejących w swojej wsi.

 

 

Problem numer jeden była poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Sołtys poinformował, że PKP zaproponowało wspólne poniesienie wydatków, aby polepszyć istniejącą sytuację na przejazdach. Starosta policki dodał, że powiat jest także skłonny partycypować w kosztach związanych z poprawa bezpieczeństwa. W kolejnych dniach zamierza wystosować kilka pism do różnych instytucji i służb w tej sprawie. Wójt gminy wyraziła zdziwienie, iż PKP zwróciło się do sołtysa o dofinansowanie budowy półrogatek, gdyż gmina wysłała wcześniej kilka pism i otrzymała zapewnienie o zaplanowanym remoncie w 2019 roku.

Drugim problemem był stan nawierzchni ulicy Turkusowej, która biegnie w kierunku nowych działek budowlanych, gdzie już postawiono pierwsze budynki. Pomimo złej nawierzchni kierowcy rozwijają na niej duże prędkości i stwarzają niebezpieczeństwo. Małgorzata Schwarz poinformowała, że w najbliższym czasie zostanie wykonana tymczasowa naprawa drogi za kwotę 88 tys zł. Droga zostanie wyprofilowana, wyrównana, położony zostanie materiał bitumiczny oraz ryz kamienny. Droższych inwestycji nie będzie, ponieważ jest to obecnie plac budowy. Całość drogi ma być przebudowana za kilka lat, wraz z siecią wod-kan. Jest już kosztorys na 11 mln zł.

Kolejnym tematem było przedłużenie i połączenie istniejących chodników. Chodzi o brakujący odcinek łączący stare i nowe Warzymice oraz od numeru 14a do szkoły w Będargowie. Gmina na okoliczność przyszłej inwestycji przejęła te fragmenty drogi w zarządzanie od powiatu oraz wykonała projekt. Obecny na zebraniu projektant poinformował, że chodnik będzie miał szerokość 2m i liczne zjazdy do posesji. Od Będargowa chodnik będzie biegł po lewej stronie, a w okolicach ulicy Rubinowej zaplanowano przejście dla pieszych i połączenie z istniejącym już chodnikiem. Drugi chodnik będzie biegł od końca Alei Śliwkowej w kierunku hurtowni spożywczej, na jej wysokości będzie przejście dla pieszych i kontynuacja chodnika po drugiej stronie. Starosta Andrzej Bednarek podziękował za inicjatywę ze strony gminy i sfinansowanie projekty, jednak nie był w stanie zadeklarować żadnego konkretnego terminu rozpoczęcia tych inwestycji.

Czwarty temat zebrania to parkowanie przy Al. Śliwkowej oraz fatalny stan nawierzchni drogi powiatowej. Rozważane jest postawienie zakazu parkowania przy tej drodze. Starosta poinformował, że rozważa taki postulat, jednak będzie jeszcze brał pod uwagę stanowisko mieszkańców i ich wolę. Co do dziur w drodze poinformował, że nie może brać odpowiedzialności za zadania realizowane przez poprzedników. Przypomnijmy w poprzedniej kadencji powiatem rządziła Platforma Obywatelska, wicestarostą była wtedy mieszkanka warzymickich osiedli Anna Rybakiewicz. W tamtych latach nakłady na bieżące remonty dróg powiatowych były znikome - w budżecie zwykle planowano 150 tys zł na wszystkie drogi w całym powiecie.

Piątym tematem było oświetlenie Al. Śliwkowej. M. Schwarz poinformowała, że lampy pojawią się do końca września tego roku. Wykonanie oświetlenia do końca czerwca jednak nie będzie możliwe z powodu kolizji linii energetycznej. Takie oświetlenie może zostać wykonane dopiero wtedy, kiedy energetyka zmieni przebieg linii energetycznej.

Zajęto się także sprawą brakującego chodnika przy osiedlu Promyk w okolicach sklepu "Netto". Tutaj gmina musi działać z porozumieniu z gminą Szczecin ze względu na przebiegająca granicę administracyjną. Chodnik o długości około 25 metrów, który ma być wykonany do końca tego roku. Gmina wykonała już projekt techniczny i będzie partycypować w kosztach jego budowy kwotą około 35 tys zł.

Siódmy temat to dojazd i parkowanie na Osiedlu Brzeziny. Sołtys poinformował że grunt na Brzezinach należy do firmy deweloperskiej i pewnie do końca inwestycji niewiele się tu zmieni. To wspólnota powinna zgłosić się do dewelopera z wnioskiem. Obecnie na osiedlu są duże problemy z parkowaniem, a ostatni największy parking powstanie pod koniec inwestycji.

W wolnych wnioskach, jeden z mieszkańców, Łukasz Stański poinformował o częstych przypadkach brudnej wody w osiedlowych kranach. Obecna na zebraniu dyrektor PGK poinformowała, że gmina nie może zmusić zarządców do płukania sieci. Odbyły się spotkania PGK z zarządcami w tej sprawie, podczas których pokazywano instrukcję jak to robić. Czynności te należą do zarządców a mieszkańcy powinni kierować zapytanie właśnie do nich. Woda dostarczona przez PGK z ujęcia przy szklarniach w Ustowie ma doskonałe parametry czystości i smaku oraz jest dodatkowo zmiękczona.

Dziewiątym tematem był prawoskręt z DK13 do Rajkowa. Jeden z mieszkańców zaproponował, aby wykonać prawoskręt na tej drodze. Wójt poinformowała że skrzyżowanie jest we władaniu trzech instytucji: Zarządu dróg, Starostwa Powiatowego oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad co utrudnia podjęcie decyzji. Gmina złożyła w GDDKiA pismo już pół roku temu, ale pozostało bez odpowiedzi.

Ostatnim tematem były pojemniki gabarytowe. Gmina organizuje bezpłatną akcję odbioru gabarytów dwa razy w roku we wszystkich miejscowościach. Mieszkańcy informują, że zapotrzebowanie na ta akcję jest znacznie większe, gdyż pojemniki te są szybko napełniane. W sprawie częstszego ich podstawienia należy złożyć wniosek do urzędu gminy. Przypomniano o zakazie wyrzucania do nich opon i gruzu. Na stronie kolbaskowo.pl podane są instrukcje co i w jakich godzinach można zawieźć do PSZOK, który znajduje się w Smolęcinie.

Pin It