logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Tydzień bibliotek także w Przecławiu i Kołbaskowie.

tydzien-bibliotek-„Czytanie łączy pokolenia” - to hasło przewodnie XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który obchodzony jest od 8 do 15 maja. Tradycyjnie w obchody włączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbaskowie, która z tej okazji przygotowała szereg imprez dla dzieci i dorosłych.  Do najważniejszych wydarzeń tegorocznych obchodów należą otwarcie  punktu bibliotecznego w Stobnie oraz spotkanie autorskie ze szczecińską pisarką – Izabelą Pietrzyk.

 

 

Tegoroczne hasło Tygodnia nawiązuje do Jubileuszu „650 lat w służbie książki”, który ma miejsce w tym roku.  Dokument z dn. 12 maja 1364 r., wydany przez króla Kazimierza Wielkiego, ustanowił Studium Generale, czyli późniejszą Akademię Krakowską, a wśród pracowników potrzebnych dla jego funkcjonowania wymieniał stacjonariuszy, którzy organizowali wytwarzanie, udostępnianie i rozpowszechnianie kopii ksiąg rękopiśmienniczych, pełniąc tym samym role bibliotekarzy, księgarzy, wydawców. Tę datę uznaje się za początek służby książce w Polsce.

 

Czytanie nieodłącznie kojarzy się z biblioteką. Biblioteka stanowi centrum wymiany międzypokoleniowej, w którym doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Na bibliotecznych półkach odnaleźć można zarówno historyczne dzieje i świadectwa dawnych wieków, jak i współczesne teksty, a nawet opowieści futurystyczne, a także audiobooki czy ebooki. Czytelnik w każdym wieku odnajduje w bibliotece skarbnicę wiedzy, przyjemność obcowania z piękną literaturą, czy cenne świadectwa minionych pokoleń.

 

- Cieszy mnie fakt, że coraz więcej mieszkańców Gminy Kołbaskowo korzysta z naszych bibliotek - mówi Anna Boczek, dyrektor GBP w Kołbaskowie. Wzrasta zapotrzebowanie na książki a najlepszym przykładem tego jest otwarcie punktu bibliotecznego w Stobnie. Mam nadzieję, że dzięki takim akcjom jak Tydzień Bibliotek przekonamy tych, którzy jeszcze do nas nie przyszli, że w małych wiejskich bibliotekach również są dostępne nowości wydawnicze, że biblioteka to nie tylko magazyn z książkami, ale również instytucja kultury, która tętni życiem. Na dowód tego zapraszam państwa serdecznie w najbliższą środę 14 maja na spotkanie ze szczecińska pisarką Izabelą Pietrzyk.

 

Szczegółowy program obchodów tygodnia dostępny jest na stronie internetowej biblioteki: www.biblioteka-publiczna.info

 

tydzien-bibliotek-przeclaw

 

tydzien-bibliotek-kolbaskowo

 

izabela-pietrzyk

Pin It