logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Mammografia w Przecławiu

mammobus-6 i 7 marca do Przecławia przyjedzie mammobus. W tych dniach każda Pani w wieku od 50 do 69 lat będzie mogła zrobić bezpłatnie badanie piersi. Kobiety często nie znajdują czasu dla siebie - w pierwszej kolejności pamiętają o swojej rodzinie, pracy i obowiązkach, zapominając o swoich potrzebach i własnym zdrowiu. Przy okazji dnia kobiet nadarza się okazja, aby to zmienić - dlatego zachęcamy do zgłoszenia się na bezpłatne prześwietlenie piersi, które trwa jedynie kilka minut, a może uratować życie!

 

Badania mammograficzne wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Wiąże się on z możliwością wykonania badania bezpłatnego, na które nie jest wymagane skierowanie lekarskie, a każde zdjęcie analizowane jest przez dwóch lekarzy (tzw. podwójny odczyt). Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, po 50 roku życia, można powiedzieć, że mammografia to najważniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać.

Badanie w mammobusie można będzie wykonać w Przecławiu 6 i 7 marca przy Szkole Podstawowej. Takie badanie przysługuje kobietom w wieku 50 - 69 lat (liczy się rocznik, a  nie miesiąc urodzenia). Pozostałe Panie (mające powyżej 35 lat) mogą wykonać badanie odpłatnie, ponieważ nie jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczną lub poprzez stronę internetową. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu: 58 666 2 444, 801 080 007, www.fado.pl. Panie proszone są o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich badań mammograficznych, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Miłe Panie, zróbcie sobie prezent z okazji Dnia Kobiet - wykonajcie bezpłatne badanie mammograficzne!


 

Dodatkowe badania mammograficzne w Gminie Kołbaskowo odbędą się :

 

Przy szkole podstawowej w Przecławiu (Przecław 27A) w dniu 20.02.2014 godz. 14-18
Przy szkole podstawowej w Będargowie (Będargowo 1) w dniu 25.02.2014 godz. 14-17
Badania organizowane są przez Zachodniopomorskie Centrum Onkologii.
Rejestracja pod numerem tel: 91 425 15 93

 

Oraz 28.02.2014 r. przy Świetlicy w Kołbaskowie prowadzone przez NS ZOZ "Diagnostyk" z Zielonej Góry
Rejestracja pod numerem tel 68 452 77 96 lub 68 452 77 17,

 

Pin It