logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

To będzie koncert na 150 piszczałek !

flazolety-w-szczecinie 18 stycznia, z inicjatywy nauczycielek z SP w Przecławiu, SP nr 51 i nr 1 w Szczecinie, przy wsparciu Zgromadzenia Chrystusowców, odbędzie się IV Szczecińskie Spotkanie Flażolecistów. Do tego projektu dołączyły zespoły ze szczecińskich szkół: SP16, z Państwowej Szkoły Podstawowej "Na Głębokiem", uczniowie z Polsko - Amerykańskiej Szkoły Prywatnej w Szczecinie. 

Nie zabraknie zespołu "O rety! Flażolety" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieniu Pomorskim,  flażolecistów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Stargardzie Szczecińskim oraz z  Zespołu Szkół w Suchaniu. Po raz pierwszy w tym koncercie wystąpią dzieci z klasy 3c grające na flażoletach z SP 54 oraz uczniowie z klasy 2 z Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie.

Spotkanie jest kontynuacją pomysłu pana Wojciecha Wietrzyńskiego ze Swarzędza, który zapoczątkował szereg działań zmierzających do odrodzenia zainteresowania flażoletem. Od ponad siedemnastu lat,  przy pomocy poznańskiego Caritas, organizuje koncert kolęd granych na flażoletach w poznańskiej katedrze. W Poznaniu spotykają się flażoleciści w wieku 6- 50 lat. Każdego roku przeszło 1500 flażolecistów z województwa wielkopolskiego wspólnie muzykuje tuż po niedzieli Trzech Króli.

Inicjatorkami i organizatorkami podobnego przedsięwzięcia w naszym mieście  (na mniejszą jeszcze skalę) są 3 nauczycielki: Iwona Wierzbicka (Szkoła Podstawowa w Przecławiu), Barbara Łoziuk (SP 51 w Szczecinie) i Renata Kaczkowska (SP 1 w Szczecinie). Od ponad 11 lat propagują wśród dzieci i nauczycieli naszego regionu grę na flażolecie.

Ruch flażoletowy  w Szczecinie rozkwita i rośnie w siłę dzięki wielu jeszcze innym kreatywnym nauczycielkom, które nie zawsze są muzykami z wykształcenia, częściej z zamiłowania. Wspólne muzykowanie jest okazją do pokazania szerszej publiczności możliwości brzmieniowych instrumentu oraz zdolności muzycznych dzieci, które uczą się w publicznych szkołach Szczecina i naszego województwa.

Koncert, jak co roku, poświęcony jest babciom i dziadkom  z okazji ich święta. Odbędzie się w sobotę 18 stycznia 2014r. o godzinie 10:30  w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

Koncert objęty został Mecenatem Miasta Szczecin.

plakat-150-flazoletow-

Pin It