logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

A. Durda zrezygnował w S.M. "Przecław"

zebranie-sm-przeclawDzień po zebraniu w Spółdzielni Mieszkaniowej "Przecław - Zielone Pole" odbyło się walne zebranie w Spółdzielni Mieszkaniowej "Przecław". Należą do niej mieszkańcy Przecławia od numeru 48 do 56. Tutaj obrady były mniej burzliwe. Od trzech lat spółdzielnia ma "nową" radę nadzorczą, która negatywnie zaopiniowała pracę Zarządu. Po głosowaniu nad absolutorium Wiceprezes Andrzej Durda złożył rezygnację.

 

 

Sytuacja w tej mniejszej spółdzielni i scenariusz zebrania był podobny. Jedyną osobą z Zarządu, która pojawiła się na zebraniu był aktualny Wiceprezes - Andrzej Durda. Prezes Kordian Graf złożył pisemną rezygnację, wcześniej podobnie postąpił Wiceprezes Mirosław Krupiński.  

Na zebraniu pojawiła się rekordowa ilość 52 członków Spółdzielni, co w zestawieniu z 451 spółdzielcami ogółem stawnowiło 11,5% frekwencję.

Odczytany przez Przewodniczącą Rady Nadzorczej Dagmarę Baumert raport, był druzgocący dla Zarządu Spółdzielni. Poinformowano m.in. że :
- sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2012 nie odzwierciedla faktycznej sytuacji finansowej,
- zapisy w sprawozdaniu finansowym są niezgodne z Ustawą o rachunkowości oraz Ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych,
- działania Zarządu S.M. "Przecław" dokonywane były bez należytego umocowania, co było wykroczeniem poza ramy sprawowania zwykłego zarządu,
- zarząd spółdzielni nie opracował niezbędnych do funkcjonowania regulaminów i procedur postępowania, co pozwala na dużą dowolność działań i brak ich przejrzystości.

Obecny na sali wiceprezes podał m.in że zaległości w czynszach w SM "Przeclaw" wynoszą 153 tys zł. Potwierdził także zerową skuteczność kancelarii windykacyjnej oraz konieczność płacenia jej co miesiąc abonamentu w wysokości 1000 zł netto za usługi, które nie są w ogóle wykonywane. Potwierdził także, że na początku roku przelano 117 tys zł ze Spółdzielni "Przecław" do Spółdzielni "Przecław Zielone-Pole". A. Durda poinformował, że przelew był błędny i pieniądze powinny wrócić z powrotem na konto Spółdzielni "Przecław"

W głosowaniu odrzucono sprawozdania finansowe przygotowane przez zarząd oraz nie udzielono mu absolutorium. Jednogłośnie. Przed głosowaniem nad odwołaniem ze stanowiska poszczególnych członków zarządu - Wiceprezes A. Durda złożył pisemną rezygnację na ręce Przewodniczącej Rady Nadzorczej.

Pod koniec zebrania wybrano 5 członków Rady Nadzorczej na kolejne 3 lata. Zostali nimi : Tomasz Kufel, Jerzy Chlebek, Beata Łatka, Dariusz Bratkowski oraz Konrad Zygar.

Mieszkam w Przecławiu kilkanaście lat - mówi Tomasz Kufel nowo-wybrany do Rady Nadzorczej. Zawsze na zebraniach była niska frekwencja. Jako jedyny dwa lata temu zagłosowałem przeciwko absolutorium. Ale pozostałych 11 osób było za. Nieprawidłowości zauważyłem wcześniej, ale nie chciałem się "kopać z koniem". Wiele rzeczy mi nie pasowało. Dotarłem do oficjalnych dokumentów, z reguły powinny być ogólnodostępne, ale mi nie było łatwo do nich dotrzeć. Obiecuję mieszkańcom, że wyprowadzimy spółdzielnię na prostą i połączymy obie spółdzielnie w jedną.

Zebranie zakończyło się około 21:00

"Komentarz :
Z integracją mieszkańców Przecławia czy Warzymic zawsze było ciężko. Można śmiało powiedzieć, że jakieś 99% nie znajduje od lat czasu, bądź chęci, zainteresowania tym, co się dzieje w ich najbliższej okolicy. A to właśnie mieszkańcy powinni mieć największy wpływ na swoje otoczenie. Od lat na zebrania wiejskie, sesje gminne czy walne w spółdzielni przychodzi garstka osób. A w naszej okolicy mieszka 6 tysięcy osób. Miesiąc temu nie udało się zebrać kilkunastu chętnych do reprezentowania sołectwa podczas Kiełbaskowa, zbudowanie stoiska czy wystawienie drużyny. Było to ponad siły przecławian. Więcej uwagi poświęcamy politykom na wiejskiej i chętniej głosujemy na prezydenta, posła czy senatora. A Kaczyński czy Tusk nie wybuduje nam chodnika. Komorowski nie wyremontuje drogi. Nie naprawi cieknącego dachu Palikot. Bo nasze życie toczy się na poziomie lokalnym !
Jeśli chodzi o zaniedbania w przecławskich spółdzielniach - to winni jesteśmy my sami. Nasza wieczna nieobecność jest przyzwoleniem na łamanie przepisów prawa i finansów. Tegoroczny egzamin z obywatelskiego obowiązku uważam zaliczony. Mam nadzieję, że za rok frekwencja będzie podobna !

 

Pin It