logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Ruszyła już trzecia „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”.

Paczka dla kresowianWzorem poprzednich dwóch akcji ruszyła kolejna edycja pomocy dla rodaków na Kresach. Można już wpłacać pieniądze na specjalne konto Caritas. A od wczoraj do 6 grudnia także przynieść żywność trwałą i środki czystości do dwudziestu punktów na terenie całego kraju. Finałowe pakowanie odbędzie się 14 grudnia w Przecławiu.

 

 

„Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to akcja dwóch szczecinian i jednego przecławianina. Pomysł zrodził się podczas wakacyjnej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Wilno. W trakcie marszu pielgrzymi spotykali na swojej drodze wielu rodaków mieszkających na Litwie, którzy częstowali ich czym tylko mogli. W 2014 roku Wojciech Woźniak, sołtys Przecławia, spotkał na swojej drodze panią Aleksandrę, która witała pielgrzymów kilkoma kanapkami oraz marchewkami z przydomowego ogrodu. Wzruszające zdjęcie, które wtedy wykonał, zainicjowało plan pomocy naszym Rodakom.

W tym roku "Paczkę dla Rodaka i Bohatera na Kresach" organizuje Fundacja Polskich Wartości. Powołaliśmy ją w sierpniu tego roku - mówi Wojciech Woźniak - celem fundacji jest krzewienie wartości patriotycznych, upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i tradycji narodowych Polski oraz inicjowanie porozumienia między pokoleniami. Organizujemy wystawy, planujemy prowadzić zajęcia w szkołach ale najważaniejsza na ta chwilę jest organizacja pomocy dla Kresowian. Obszar naszych działań nie zamknie się tylko na Litwie. W przyszłości postaramy się rozszerzyć działalność na kolejne kraje takie jak Białoruś czy Ukraina.

Główny punkt zbiórki darów materialnych mieści się w  siedzibie Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy ul. Wieniawskiego 5 w Szczecinie. Można am przynieść żywność o długim terminie ważności, słodycze, chemię gospodarczą oraz przybory szkolne. Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 15.00

Można także wpłacać pieniądze na specjalne konto
Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Ul. Wieniawskiego 5, 71–142 Szczecin
Dopisek: KRESY
Konto: 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757

W organizację całego przedsięwzięcia zaangażowanych jest bardzo wiele osób i instytucji. Właśnie dobiega licytacja koszulki z podpisem Kamila Grosickiego, której cena na portalu allegro przekroczyła już 5000 zł. Honorowy patronat nad akcją objęła Pierwsza Dama RP- Agata Kronhauser-Duda, która wraz z małżonkiem Prezydentem RP Andrzejem Dudą odwiedziła Przecław, aby osobiście spakować pierwszą paczkę i przekazać swoje dary dla Kresowian.

W tym roku pakowanie darów odbędzie się 14 grudnia. Na sali gimnastycznej przecławskiej podstawówki organizatorzy oraz wolontariusze rozpoczną pracę od godz. 14.00. Późnym wieczorem samochody wypełnione prezentami wyjadą na Litwę do takich miejscowości jak Turgiele, Soleczniki, Rakańce, Ejszyszki, Butrymańce i Wilno.

Paczka dla bohatera plakat 1

A tak przebiegała akcja w latach 2014-15

Pin It