logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

26 kwietnia - rekonstrukcja bitwy o Szczecin.

bitwa o szczecinWidowiskowa rekonstrukcja historyczna w 70. rocznicę bitwy o Szczecin odbędzie się w niedzielę 26 kwietnia 2015 r. w Rosówku na terenie przy Motocrossie. Zapraszamy już od godz. 12.00. Na uczestników imprezy czekają m.in. ekspozycja historycznego sprzętu wojskowego, dwie kuchnie polowe, dwie strzelnice, "Misja Komandosa" dla dzieci, możliwość nabycia książek o tematyce historycznej, konkurs. Kulminacją imprezy będzie rozpoczynająca się o godz. 15.00 inscenizacja historyczna przygotowana tym razem przez Fundację Pasje oraz Studio Historyczne Huzar.

W tym roku uczestniczyć w niej będzie rekordowa, bo ponad 100-osobowa grupa rekonstruktorów.

Poniżej opis historycznego kontekstu wydarzenia:

"Jest kwiecień 1945 r. Trwa odwrót zdziesiątkowanego, niemieckiego garnizonu Festung Stettin. Wyczerpani ponad miesięczną walką na prawym brzegu Odry grenadierzy Wehrmachtu czują na plecach oddech żądnej zemsty Armii Czerwonej. Nacierającego ze wschodu nieprzyjaciela nie da się już zatrzymać. Opór ma sens jedynie po to, by umożliwić odwrót przez będącą ostatnią, naturalną zaporą na drodze do Berlina rzekę, rzeszom cywilów. Zanim jednak atakujący zatkną swoje sztandary na brzegu Odry czeka ich starcie z przeciwnikiem, którego zupełnie się nie spodziewali…"

Powyższy fragment zaczerpnięty został ze scenariusza widowiska historycznego „Ostatni przyczółek nad Odrą". Na placu boju stanie przeciwko sobie około setka członków grup rekonstrukcji historycznej z całego Pomorza. Ubrani w profesjonalne repliki umundurowania ze schyłkowego okresu II wojny światowej, uzbrojeni w bezpieczną, strzelającą broń hukową znaną między innymi z filmu „Miasto 44”, odtworzą autentyczny epizod z czasów walk w rejonie Kołbaskowa, w ostatnich dniach kwietnia 1945 r. Osią wydarzeń będzie przełamanie niemieckiej linii obronnej w rejonie autostrady wiodącej w głąb Niemiec, strzeżonej przez Wieżę Nr 8, czyli umocnione stanowisko artyleryjskie Pantherturm (wieża słynnego czołgu PzKpfw V Panther osadzona na stalowym bunkrze). Oprócz tego na polu walki pojawią się też samochody terenowe, moździerze, pancerny wóz zwiadowczy SdKfz 222 oraz sprowadzone do Rosówka z Kołobrzegu, unikatowe bo oryginalne i w pełni sprawne, półgąsienicowe działo samobieżne SU-57. Nie zabraknie również profesjonalnej pirotechniki.

Bitwa o szczecin 2015

 

A tak bawiliśmy się rok temu....

 

 

/tekst i plakat - UG Kołbaskowo/

Pin It