logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Sylwester i Nowy Rok bez petard i fajerwerków! Czy to możliwe?

odpalanie petardyPolskie prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych takich jak osiedle w Przecławiu czy Warzymicach. Wyjątkiem są tylko dwa dni - 31 grudnia oraz 1 stycznia. Są to przepisy wynikające z kodeksu wykroczeń, ale lokalne władze mogą też wprowadzać swoje ograniczenia. Już od dawna pokazy sztucznych ogni wyszły już, na szczęście, z mody. A w wielu miastach takich jak Kraków, Łódź czy Warszawa nie są organizowane od kilku lat. 

 

Ostatni dzień starego roku oraz pierwszy nowego, to istny koszmar dla zwierząt domowych oraz dzikich. Wiele z nich bardzo przeżywa noworoczne wystrzały petard czy fajerwerków. Co roku powtarzane są apele o zaniechanie używania w tym dniu głośnych wyrzutni, petard czy rakkiet z fajewerkami na rzecz pokazów świetlnych, laserowych czy odpalenia symbolicznych pochodni lub zimnych ogni.

- Nie ma przesady w tym, gdy prosimy, by wyobrazić sobie nas samych w okopach i z latającymi nam nad głowami bombami - mówią behawioryści. Zwierzęta, które słuch i wzrok mają lepsze od nas, bardzo źle znoszą takie ekstremalne warunki, jakie fundujemy im pod koniec roku. Po sylwestrze schroniska wypełniają się przestraszonymi i zagubionymi psami czy kotami, a w parkach znajdujemy martwe ptaki.

 reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

Hair-House

Jednak amatorów petard, rac, flar, wyrzutni, rzymskich ogni, wulkanów, rakiet, baterii, moździerzy, albo fontann nie brakuje. Używanie ich, szczególnie przez osoby młodociane lub będące pod wpływem alkoholu jest nieodpowiedzialne i bardzo niebezpieczne. Upodobane przez mieszkańców osiedli place przy blokach to popularne miejscea odpalania rakiet czy całych baterii. Kilka lat temu w Przecławiu doszło do poważnego incydentu w okolicach bloku nr 96, gdzie krzywo odalona rakieta trafiła w balkon jednego z miszkańców a kolejna przewróciła się z butelką po szampanie na ziemie i wystrzeliła w osoby przebywające w przejściu "pod zegarem". Zdarzały się także przypadki wybuchy paetard i rakiet pod samochodami.

 reklama

WolneSlowa GIF

Ancora Warzymice

 

Wszystkim fanom odpalania petard warto także przypomnieć, że nie tylko zwierzęta cierpią z powodu wybuchów. Fajerwerki są także koszmarem dla osób w spektrum autyzmu czy chorych na padaczkę, a także ich rodzin.

 

po sylwestrze blok 96

po sylwestrze blok 96

po sylwestrze blok 96

Pin It