logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Instrukcja - jak głosować w wyborach samorządowych

glos-Za tydzień wybory samorządowe w których zdecydujemy kto będzie rządził gminą, powiatem i sejmikiem wojewódzkim. To jedne z najtrudniejszych wyborów od strony technicznej. W tegorocznych dostaniemy aż cztery karty do głosowania. Dwie z nich będą dużego formatu. W odróżnieniu od wyborów z 2014 roku - tym razem nie będzie żadnych książeczek.

 

 

Na wszystkich kartkach trzeba będzie postawić w sumie cztery krzyżyki. Aby głos był ważny w kratce musi być postawiony krzyżyk "x" a punkt przecięcia kresek musi się znaleźć w polu kratki. Proste? Niby tak... ale niektórzy stawiają "ptaszki" lub coś w rodzaju "v" - a taki głos jest nieważny. Także minusy czy kropki są niedozwolone. Informacja o tym, jak oddać głos żeby był ważny, jest umieszczona na każdej karcie i na plakatach w lokalach wyborczych. Powinni nią służyć też członkowie komisji, oczywiście nie sugerując na kogo należy zagłosować. Poniżej prezentujemy ile dokładnie głosów można oddać i na jakich kartach.

W tegorocznych wyborach samorządowych będziemy głosować w godz. 7.00-21.00. To dobra decyzja bo przeważnie w niedzielę nikt nie biegnie do urny o 6.00 rano. A jeśli wyjedziesz na weekendową wycieczkę to zdążysz na głosowanie dojechać - bo zamykają o 21.00. Przecławskie i warzymickie lokale wyborcze mieszczą się tak jak zawsze w Przecławiu w szkole podstawowej i gimnazjum. Tu głosują wyborcy aż z 4 obwodów. I uwaga - każdy z czterech lokali wyborczych ma osobne wejścia do budynku.

W lokalu otrzymamy następujące karty do głosowania :
- na Wójta Gminy Kołbaskowo
- na Radnego Gminy Kołbaskowo
- na Radnych Powiatu Polickiego
- na Radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego
W tegorocznych wyborach kandydatów do powiatu i sejmiku jest dużo - dlatego ostatnie dwie karty mogą być większych rozmiarów.

Głosowanie na Wójta - karta różowa. Sposób głosowania jest prosty - można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska. Jeżeli postawisz go przy kilku nazwiskach albo nie postawisz w ogóle - głos jest nieważny.

Głosowanie na Radnego Gminy - karta biała. Głosuje się stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata. Jeśli postawisz ich dwa, trzy lub żadnego to głos jest nieważny.

Głosowanie na Radnego Powiatu - karta żółta. Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu. Jeżeli znak "x" został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle - głos jest nieważny.

Głosowanie na Radnych Sejmiku - karta niebieska. Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu. Jeżeli znak "x" został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle - głos jest nieważny.

Z kartami do głosowania idziesz do miejsca zapewniającego tajność głosowania - będzie to kabina z kotarą. Ma ci to zagwarantować, że inny wyborca czy członek komisji nie zobaczy twojego wyboru. Niektórzy głosują jednak "publicznie", kładąc np. karty na parapecie lub zakreślając "na kolanie". Jest to naruszenie prawa wyborczego, ponieważ tajność głosowania jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem wyborcy. Nie zagraża ono wprawdzie ważności całych wyborów, ale przewodniczący powinien dopilnować, żeby głosowano tajnie.

Według przepisów wyborczych przed głosowaniem wyborca powinien się wylegitymować komisji dowodem tożsamości. Nie wynika z nich jednak, że musi to być dowód osobisty. Można głosować na podstawie paszportu, prawa jazdy, a nawet legitymacji studenckiej czy ubezpieczeniowej. Jeżeli jednak mamy ważny dowód, weźmy go ze sobą - członkowie komisji nie zawszę są świadomi, że można glosować także na podstawie innych dokumentów. Dowód oszczędzi nam więc ewentualnych sporów.

Na koniec jeszcze jedna ważna wiadomość dla tych, którzy będą głosować w Kołbaskowie. Głosowanie nie odbędzie się w Urzędzie Gminy i należy udać się do pobliskiego Zespołu Placówek Oświatowych - czyli szkoły podstawowej. Ze wszystkich mniejszych miejscowości do lokali wyborczych będzie można dojechać autobusem - rozkład jazdy dostępny jest na stronie Urzędu Gminy Kołbaskowo pod adresem http://kolbaskowo.pl/index.php/gmina/ogloszenia-i-informacje/2854-rozklad-jazdy-autobusu-do-lokali-wyborczych-21-pazdziernika-2018