logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Zakaz handlu w niedzielę. W które dni dokładnie?

lidl warzymiceJeśli ktoś nie śledzi zmian w przepisach na bieżąco i w niedzielę 11 marca wybierze się na zakupy do pobliskiej Biedronki czy Lidla, to się mocno zdziwi. Bo dyskont będzie zamknięty. W tym dniu przypada pierwsza niedziela, którą obejmie ustawa ograniczająca handel. Takich niedziel w całym 2018 roku będzie znacznie więcej. Przeważnie po dwie w każdym miesiącu. Zakaz wchodzi w życie 1 marca.

 

 

Zgodnie z nowym prawem w pierwszym roku obowiązywania ustawy z handlu zostaną wyłączone dwie niedziele w miesiącu (handlować będzie można w pierwszą i ostatnią). W 2019 handel dozwolony będzie tylko w jedną, ostatnią, niedzielę miesiąca. A od 2020 roku w ogóle zostanie zakazany. Wyjątkiem będą dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Jednak w nowej ustawie jest wiele wyjątków. W dniu zakazu handlu otwarte będą mogą być m.in. stacje benzynowe, małe osiedlowe sklepy (jeśli za ladą stanie ich właściciel), apteki, punkty sprzedające prasę, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe, placówki pocztowe oraz sklepy na dworcach autobusowych, kolejowych i lotniskach.

Oznacza to, że zakupów w tym dniu nie zrobimy w przecławskiej Biedronce, warzymickim "Lidlu" i "Netto" oraz zamknięty będzie "Auchan" i "Decathlon". Czynny za to będzie prawdopodobnie "Jaś" "Na wyspie" oraz sklepy prowadzone na zasadach franczyzy takie jak "Żabka" czy "Małpka Ekspress". W Warzymicach będzie otwarta także piekarnia "Bagietka", "Nasza Apteka" czy kwiaciarnia "Sempreverde" - tego typu placówki są wymienione w ustawie autorstwa PiS jako te, gdzie handel jest dozwolony.

niedziele wolne od handlu