logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

"Rodzina 500+" w Kołbaskowie

gops kolbaskowoZ początkiem kwietnia rusza rządowy program "Rodzina 500+". W gminie Kołbaskowo jednostką odpowiedzialną za jego realizację jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Wnioski do tego programu będzie już można składać osobiście od 1 kwietnia. Będzie to można także wykonać elektronicznie lub przez bank w którym mamy konto osobiste. Pierwsze wypłaty, z wyrównaniem od kwietnia, zostaną zrealizowane w lipcu.

 

 

Świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat. W przypadku pierwszego dziecka warunkiem wypłaty pieniędzy będą jednak niskie dochody rodziny. Na drugie i każde kolejne dziecko 500 złotych co miesiąc ma już być wypłacane każdej rodzinie.

Kryterium dochodowe w przypadku 500 złotych na pierwsze dziecko to 800 zł na osobę w rodzinie. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne kryterium rośnie do 1200 zł. Na drugie i kolejne dzieci próg dochodowy już nie będzie obowiązywać.

Środki finansowe na obsługę programu przekazano już w lutym - mówi Barbara Makiewicz-Trąbka, kierownik GOPS w Kołbaskowie. Jest to 2% dotacji na realizację programu m.in na zakup sprzętu, wyposażenia, programów i szkoleń.  Szkolenie ogólne Urzędzie Wojewódzkim odbyło się 26 lutego oraz 3 marca. 8 marca dostałam zgodę na zatrudnienie dodatkowego pracownika, będzie to  stanowisko pomocnicze i obsługi - pomoc administracyjna na 6 miesięcy. Ogłoszenie o naborze jest już na stronie www.

Niektórzy pracownicy GOPS będą zajmowali się obsługa programu 500+ w ramach części swojego etatu. Rozważane jest także wydłużenie godzin pracy ośrodka, tak aby był czynny dwa razy w tygodniu do godziny 18:00. Być może będą także pracujące soboty.

Podpisana jest już umowa na licencję oprogramowania komputerowego. Program ma być dostarczany do OPS-ów  od 21 marca. Informatycy obiecują zdążyć przed 1 kwietnia. Szkolenie z obsługi zaplanowano na 25 marca. Druki wniosków i oświadczeń dotarły już do nas i od 14 marca są wydawane. Pracownicy socjalni i asystenci rodzin dostarczają je naszym klientom przy okazji przeprowadzania wywiadów i odwiedzin w środowiskach - dodaje B. Makiewicz-Trąbka

Wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć również elektronicznie za pomocą portalu emp@tia, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Obecnie  do programu przystąpiło 18 banków ale liczba ich banków zmienia się dynamicznie.  Informacje są na stronie www.mpips.gov.pl zakładce Rodzina 500 plus.

Więcej szczegółowych informacji oraz wnioski są do pobrania na gminnej stronie GOPS pod adresem www.gops.kolbaskowo.pl

 

Pin It