logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Wywiad z ks. proboszczem

wywiad z proboszczem

Ksiądz Tomasz Zaklukiewicz - od 9 lat proboszcz naszej parafii - znalazł chwilę, aby udzielić krótkiego wywiadu dla naszego portalu. Zapraszamy do lektury.

1. Jaką drogę przebył ksiądz, aby zostać proboszczem parafii ?

Do parafii Nawiedzenia NMP w Przecławiu przybyłem 9 lat temu, 7 sierpnia 2001. Wcześniej byłem proboszczem w parafii Sulimierz. Posługą duszpasterską obejmowałem 3 miejscowości, oprócz siedziby parafii: Dzieżgów, Głazów, Renice. W tamtej parafii nie miałem księdza współpracownika. Msze św. odprawiałem w 3 kościołach w każdą niedzielę i święta, np. w Boże Ciało były trzy procesje, w Boże Narodzenie trzy Pasterki i trzy Rezurekcje w Wielkanoc :). Wcześniej byłem wikariuszem w bazylice katedralnej i parafii św. Kazimierza w Szczecinie. Ostatnie cztery lata przed probostwem byłem zastępcą redaktora naczelnego w szczecińskim, katolickim Radiu AS, które po moim odejściu stało się częścią ogólnopolskiej sieci Radia PLUS.

2. Jaki region obejmuje nasza parafia i ile liczy sobie osób ?

Nasza parafia została erygowana 1. lipca 1991 roku przez ówczesnego ordynariusza tej dej diecezji, bpa Kazimierza Majdańskiego. Obejmuje następujące miejscowości: Przecław, Warzymice, Karwowo. Wizualnie granicą jest droga do Rajkowa z jednej strony, Będargowo z drugiej, krańce Karwowa z kolejnej i rogatki Przecławia w kierunku Kołbaskowa. Obecnie mieszka nas na terenie parafii ok. 5000 osób.

3. Czy mieszkańcy przyjmują chętnie księdza z kolędą ?

O to trzeba by zapytać się Parafian :)  Kolęda jest szczególnym czasem w życiu parafii. Odwiedzamy rodziny, z którymi znamy się z kościoła, ale także tych, którzy na Msze św. z różnych, najczęściej rodzinnych powodów jeżdżą do swoich rodziców, do Szczecina. Jest to więc szczególna okazja, by poznać się bliżej i przez to zrozumieć problemy z jakimi borykają się nasze rodziny. Jest wiele trudnych sytuacji w naszych domach, które poznajemy podczas wizyty duszpasterskiej. Te sytuacje są często wtedy tylko zasygnalizowane, wracamy do nich na spokojnie już po okresie kolędowym. Tak właśnie pojmuję m.in. zadanie księdza - być wraz z Parafianami, nie tylko w niedzielę na Mszy św. Stąd przypominam, że jesteśmy dla Waszej dyspozycji i chętnie pomożemy, jeśli to będzie w naszych możliwościach. Należy też pamiętać o specyfice naszej parafii - stosunkowo duża rotacja mieszkańców. Często ci, którzy nas przyjmowali przez cztery, pięć lat już pod tym adresem nie mieszkają.

4. Czy młodzież licznie chodzi do kościoła ?

Nasze postępowanie wynosimy z naszych domów. Także relacje do Pana Boga, do Kościoła. To przekłada się na naszą postawę religijną. Generalizując odpowiedź na to pytanie mogę powiedzieć, że tak, młodzież uczęszcza na Msze św. i wielu z nich systematycznie przystępuje do sakramentu spowiedzi i komunii św.

5. Jakie organizacje lub ruchy działają w kościele ?

Najstarszą grupą działającą od wielu lat jest Żywy Różaniec oraz Caritas. Od niedawna, od trzech lat mamy także Caritas Młodzieżowy. Oprócz nich prężnie działa grupa Kościoła Domowego. Mamy także przy naszej parafii Dziecięcej Koło Misyjne. Najliczniejszą grupą są nasi ministranci i lektorzy. Jest ich obecnie 34, co na warunki szczecińskie jest bardzo duża grupą.

6. Kilka pytań organizacyjnych : Jaka jest strona internetowa parafii ? Kiedy czynne jest biuro ? Czy można pisać e-maile do księży ?

Strona internetowa istnieje od ośmiu lat: www.nnmp.pl Nazwa domeny pochodzi od nazwy parafii: Nawiedzenia NMP. Tam jest link do korespondencji, do proboszcza. Ale oczywiście jak zapytanie jest skierowane do księdza wikariusza, to mu je przekazuje. Muszę powiedzieć, że wiele osób korzysta z tej formy kontaktu z nami. Szczególnie w sprawach związanych z biurem parafialnym. Ale nie tylko. Często pozostając anonimowym można przedyskutować z nami swoje wątpliwości związane z wiarą i moralnością. nie podejmujemy dyskusji jedynie w kwestiach politycznych, zresztą podobnie jak i na ambonie o tym nie wspominamy. Biuro parafialne czynne jest w środy i piątki w godz. 19.00 - 20.00. Tą drogą chciałbym zachęcić tych, którzy nie chcą czekać, często w dużych kolejkach, by przychodzili w piątki, gdzie przez całą godzinę odwiedza nas dwie, trzy osoby.

8. Jakie dokumenty są potrzebne aby ochrzcić dziecko ? Zawrzeć związek małżeński ? Zostać ojcem chrzestnym ?

Odsyłam do strony parafialnej i linku "biuro parafialne" :)

9. Niedługo rozpoczyna się rok szkolny - czy można już podać terminy komunii w 2011 roku ?

Wszelkie terminy stałych uroczystości religijnych ustalamy na spotkaniu z katechetami naszej parafii, które odbywa się na początku września. Ja wiem, że niektórzy rodzice planują już I Komunię św. zamawiając na ten dzień lokal, ale proszę jeszcze o "chwilę" cierpliwości.  Oprócz I Komunii św. mamy jeszcze mniej więcej w tym czasie Bierzmowanie w parafii i stąd potrzeba takiego ustalenia terminu, by obie uroczystości nie kolidowały ze sobą. Na pewno termin zostanie podany, jak co roku, na spotkaniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, jeszcze we wrześniu. Staramy się, by I Komunia św. była w poszczególne niedziele maja, według grup klasowych, czyli zaczyna klasa II a, potem II b itd.

10. Dziękuję Księdzu za rozmowę

Ja również. Serdecznie pozdrawiam Wszystkich Czytelników portalu Przeclaw24.pl i życzę by portal "rósł w siłę", miał coraz więcej Czytelników i przyczyniał się do zacieśniania więzów w naszej lokalnej społeczności!