logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Rolki moją pasją

wioletta zaczkowska rolkarkaJeździ od ponad 12 lat. Jak mówi o sobie - jest amatorem oraz samoukiem i nie może się porównywać do zawodników mających trenerów i plany treningowe.  Ale czasami ta pasja i miłość do szybkiej jazdy na rolkach pozwala jej stanąć na podium. Tak jak to bywa od 3 lat w każdym sezonie walcząc dzielnie staje na różnym stopniu podium pokonując własne słabości. Przedstawiamy mieszkankę Przecławia, Wiolettę Zaczkowską mistrzynię w swojej kategorii wiekowej w maratonach na rolkach!

 

W rodzinie i w życiu Wioletty sport był zawsze obecny. W 2003 roku po urodzeniu syna, brakowało jest aktywności sportowej, dlatego wpadła na pomysł, że spróbuje jazdy na rolkach. Wtedy było to coś niespotykanego na osiedlowych uliczkach. Pomyślała, że łatwiej uśpi dziecko w wózku jeżdżąc z wózkiem trochę szybciej. Tak faktycznie było i sprawdziło się także przy drugim dziecku. Dzieci przez lata uwielbiały wycieczki rolkowe i szybką jazdę w wózku umożliwiającą im zwiedzanie okolic miejsca zamieszkania i Szczecina.

Obecnie Wioletta nie liczy już tak dokładnie przejechanych kilometrów. Mówi, że są ich tysiące rocznie. Kiedyś w sezonie, który zwykle zaczyna z początkiem marca, robiła 400-450 km miesięcznie, a nawet więcej, bo doliczyć trzeba kilometry zrobione podczas zawodów na których startuje od 2012 r. za namową również człowieka z pasją tylko do biegania Pana Grzegorza Małowieckiego  z Przecławia za co bardzo jest mu wdzięczna i z tego miejsca bardzo mu dziękuje. Najpopularniejsze dystanse dla rolkarzy to maraton – 42km i półmaraton 21km, zdarzają  się  też i specjalne dystanse dla ambitnych np. 70 km , 100 km za jednorazowym podejściem, których również nie odpuszcza.

Rolki to także sprzęt i bezpieczeństwo. Dzięki mojemu serwisantowi, którym jest mój mąż, dbający o mój sprzęt, ja mogę bezpiecznie jeździć i startować szczególnie podczas zawodów – mówi Wioletta Zaczkowska. W tym sporcie jak i w wielu innych, ryzyko kontuzji występuje, ale trzeba się zabezpieczać zakładając kask i ochraniacze żeby zminimalizować prawdopodobieństwo odniesienia kontuzji poprzez upadek. KASK TO PODSTAWA I NIEZBĘDNA KONIECZNOŚĆ DLA WSZYSTKICH – SZCZEGÓLNIE DZIECI ! i proszę to napisać wielkimi literami – mówi W. Żaczkowska.

Upadki na rolkach bywają różne. Jedne mniej groźne, inne poważniejsze, najczęściej podczas zawodów. Wtedy prędkości są już spore oraz dużo startujących zawodników. Częste przepychanki, mijanki, interwały powodują, że łatwo zaliczyć upadek. Nie lada wyzwaniem jest też jazda po mieście. Wioletta traktuje rolki jak środek transportu i dojeżdża nimi do pracy, dzielnie zmagając się z nierównościami, szczególnie w centrum miasta. Jednak jak sama mówi, nie poleca jazdy początkującym rolkarzom po mieście, bo można zgubić zęby i nabawić się poważnej kontuzji.

Nie mam ulubionych tras bo w Szczecinie nie ma w czym wybierać – mówi Wioletta. Dopiero od niedawna powstała pierwsza asfaltowa ścieżka z Przecławia licząca około 6 km. Jest super, idealna dla mnie, często na niej trenuję i bardzo pasuje mi jej zróżnicowanie terenu. Mam nadzieję że ją wydłużą. Tylko trochę częściej powinna być sprzątana szczególnie jesienią z gałęzi i liści. Nie jestem wymagająca choć brak gładkich tras jest bardzo uciążliwe i jeżdżenie po twardej kostce brukowej do pracy jest mało przyjemne i nie zdrowe na kręgosłup. Ale pasja jest silniejsza i takie okoliczności mnie nie zniechęcają.

Na co dzień pasjonatka jeździ w klubie TR STARBLADE w Stargardzie Szczecińskim, gdzie z innymi zawodnikami jeżdżą po całej Polsce i Niemczech na zawody. Zwykle jest to  kilkanaście wyjazdów w sezonie. Obecnie największy tegoroczny sukces to Puchar Polski w Katowicach w maratonie na dystansie  42.195m i wywalczone drugie miejsce open wśród kobiet oraz pierwsze w swojej kat. wiekowej. To było największe osiągniecie tego sezonu, ponieważ w zawodach brały udział najlepsze młode zawodniczki trenujące w klubach i zawodnicy rolkarstwa szybkiego.  Wiolce udało się wykręcić dobry czas na tej trasie pomimo ogromnego 33 stopniowego upału.

2014 rok zakończył się także sukcesami. Wioletta przejechała w 4 dni 100 km z wózkiem z młodszym synem w Zamościu. Był to piękny aczkolwiek wyczerpujący czteroetapowy bieg pokoju poświęcony pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Dumą Wioletty jest także maraton Berliński i zdobyte 7 miejsce open wśród kobiet jazdy fitness z 1395 startujących zawodniczek a także w Niemczech przejechane na wyścigu 100 km w 3,5 h które nazwała najbardziej hardkorowym jej wyczynem na rolkach.
 
Polecam wszystkim jazdę na rolkach gdyż to samo zdrowie a i figurę kształtuje, ale tylko z odpowiednim zabezpieczeniem. Rower też jest fajny, ale to nie to  samo co rolki choć to moja druga ulubiona aktywność sportowa szczególnie z rodzinką – dodaje na koniec Wioletta. Do zobaczenia na okolicznych ścieżkach, których mam nadzieję będzie przybywać.

A dla Pani Wioletty i innych użytkowników ścieżki pieszo-rowerowej Przecław-Rosówek mamy dobrą wiadomość. W 2016 roku gmina Kołbaskowo dobuduje brakujący odcinek ścieżki z Rosówka do Neu Rossow. Rok później powstanie łącznik wzdłuż przecławskiego muru  który włączy się do ścieżki w okolicach „Biedronki”.
 
Na koniec 10 pozytywnych aspektów jazdy na rolkach wg Inline Academy
1. Jazda na rolkach poprawia Twój balans i koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie i wysmukla sylwetkę.
2. Podczas jazdy na rolkach problemy nie istnieją, stres jest Ci obcy, a zmęczenie jedynie pozytywne.
3. Jazda na rolkach nie tylko jest jedną z najlepszych metod na pozbycie się zbędnych kalorii. Stanowi ona również formę świetnej zabawy!
4. Nauka podstaw umożliwiających prawidłową jazdę na rolkach zajmuję o wiele mniej czasu w porwaniu z innymi sportami.
5. Bezpieczeństwa na rolkach da się nauczyć. Znajomość technik bezpieczeństwa sprawia, że nawet początkujący rolkarze potrafią czuć się pewnie podczas jazdy.
6. Jazda na rolkach jest zdrowa dla środowiska, naucz się jeździć i daj przyrodzie odetchnąć!
7. Rolki stanowią sprzęt idealny - poręczne, uniwersalne, lekkie, zawsze pod ręką. Dzięki temu idealnie nadają się na weekendowe wypady i spontaniczne wyjścia.
8. Poznawaj nowych ludzi, podczas jazdy można rozwijać życie towarzystwie a do tego świetnie się bawić w gronie znajomych
9. Jazda na rolkach nie obciąża kolan tak jak na przykład w przypadku biegania.
10. Rozwój osobowości i pasji u dzieci i młodzieży. Badania dowodzą, że sport wywiera pozytywny wpływ na rozwój młodych ludzi.

 

Fot : starblade.pl oraz archiwum rodzinne

Pin It