logo gif 10lat

Open menu

magnolia przeclaw

 reklama

Dziura na dziurze ! [FOTO I WIDEO]

dziury-w-kurowieDrogi powiatowe na terenie gminy Kołbaskowo są tak upstrzone dziurami niczym Warszawa po nalocie bombowym. I nic się od tygodni się nie zmienia. Pisanie co kilka miesięcy o dziurach w drogach staje się już nudne. Ale nie można przestać, bo wciąż powstają kolejne i to coraz głębsze.

 

 

 

W niektórych miejscach dziury są tak liczne i straszliwe, że wielu kierowców wręcz boi się na nie wjeżdżać. O palmę pierwszeństwa w rankingu najbardziej poszatkowanych biją się Kurów ze Stobnem. W przypadku Stobna - jadących w stronę Przylepu i Ostoi obowiązuje ruch lewostronny, ponieważ wjechanie na prawy pas grozi uszkodzeniem amortyzatorów nawet przy prędkości 20 km/h. W przypadku Kurowa, w okolicy dwóch niebezpiecznych zakrętów, kierowcy muszą zjeżdżać na trawiaste i błotniste pobocze, bo przejazd środkiem drogi grozi uszkodzeniem miski olejowej.

 

W budżecie Powiatu Polickiego na 2014 rok zaplanowano środki finansowe na remonty cząstkowe nawierzchni dróg powiatowych Powiatu Polickiego, w wysokości 200 tys zł - mówi Magdalena Sochanowska ze Starostwa Powiatowego w Policach. Umowa na realizację tych robót została zawarta z firmą REOZD Sp. z o.o. Środki przeznaczone na remonty cząstkowe nie są „podzielone” na gminy. Zakres remontu jest ustalany w stosunku do potrzeb na danej drodze. Remonty nawierzchni wykonywane są masą mineralno-bitumiczną.

 

Oznacza to mniej-więcej zasypanie, a następnie ubicie masy w największych dziurach. To najszybsza i  najtańsza metoda jednorazowej naprawy nawierzchni, jednak wyjątkowo nietrwała. Po kilku tygodniach operacja będzie wymagać powtórzenia. I tak kilka razy w sezonie.

 

Jako Wójt gminy regularnie interweniuję w Zarządzie Powiatu i na Sesjach Rady - mówi Małgorzata Schwarz. Brak jest reakcji ze strony władz powiatowych. Mogę to tylko odczytywać jako celowe działanie mające dyskredytować władze gminy Kołbaskowo.
Gmina Kołbaskowo od wielu lat wspiera finansowo zadania powiatowe na swoim terenie. Tym sposobem udało się wyremontować drogę Przylep-Ostoja-Rajkowo-Szczecin oraz Warnik-Ladenthin. dzięki dofinansowaniu gminy powstał także chodnik w Warzymicach.

 

Ale drogi powiatowe od wielu lat wymagają pilnych remontów i dużych nakładów finansowych. Koszt remontu generalnego jednego kilometra może wynieść nawet 3 mln zł. W przypadku drogi Ustowo-Kurów-Siadło Dolne - Siadło Górne wstępny kosztorys opiewa na 27 mln zł.
Na przebudowę tej drogi powiatowej została sporządzona została dokumentacja projektowa - mówi Magdalena Sochanowska ze Starostwa Powiatowego w Policach. Jest to kwota znacznie przewyższająca możliwości budżetu Powiatu Polickiego. Mając na uwadze nowe możliwości finansowe, przedsięwzięcie zostało zgłoszone do dofinansowania unijnego na lata 2014-2020.

Czekamy !

 

 

Pin It