logo gif 10lat

Open menu

magnolia 2021

 reklama

Twarda woda tylko do końca maja

twarda-wodaW dniu 18 lutego rozstrzygnięty został  przetarg na opracowanie dokumentacji technologicznej i montaż stacji zmiękczania na ujęciu w Ustowie, zaopatrującym w wodę mieszkańców Warzymic i Przecławia.  Stację za ponad 279 tysięcy złotych dostarczy Firma Eurowater.  

 

 

 

 

Dostawa, montaż i rozruch technologiczny planowany jest na koniec maja. Wcześniej przedstawiciele firmy Eurowater przeszkolą personel obsługujący stację - pracowników PGK Kołbaskowo.

 

- Woda dostarczana do mieszkań w Przecławiu i Warzymicach jest wodą o  wysokim stężeniu wapna i magnezu. Mieści się w dopuszczalnych normach, ale sklasyfikowana jest jako bardzo twarda. Po uruchomieniu stacji zmiękczania jej twardość powinna spaść o 40 procent - mówi dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Kołbaskowie, Izabela Wesołowska-Kośmider.

 

Stacja zmiękczania wody składać się będzie z pięciu zbiorników – kolumn jonowymiennych, wypełnionych specjalną żywicą. Przez nią przepuszcza się stężony roztwór soli kuchennej. W twardej wodzie przepływającej przez żywicę jony wapnia i magnezu zastępowane są jonami sodu. W wyniku tych procesów w stacji zmiękczania uzyskuje się wodę całkowicie pozbawioną twardości. Takiej nie można jednak dostarczyć odbiorcom, bo zbyt niski poziom wapna i magnezu jest szkodliwy dla zdrowia. Miękka woda jest mieszana w odpowiednich proporcjach z wodą o zbyt wysokiej twardości. Tym sposobem uzyskuje się pożądany, bezpieczny dla zdrowia stopień jej twardości.

/Puls Przecławia nr 42/

Pin It